Hangi sektörde faaliyet gösterdiğinizin bir önemi yok; şirketinizin görünen yüzü olan web sitenizi en iyi hale getirmeniz gerekir. Müşterilerinizi 7 gün 24 saat boyunca karşılayan; potansiyel müşterilerinize firmanız hakkında bilgi veren ve firmanızın marka imajını destekleyen web sitenize gereken önemi göstermelisiniz. Sadece göstermelik bir web sitesi hazırlarsanız internet ortamının size sunduğu nimetlerden web sitenize gösterdiğiniz ilgi dahilinde yararlanabilirsiniz. Bu nedenle web siteleriniz söz konusu olduğunda en iyisini yapmak için zaman ve gerekirse para ayırmalı; bu platformu şirketinizin en kârlı yatırımına yakışacak şekilde kurgulamalısınız. “İyi bir web sitesi nasıl olmalı?” sorusuna verilebilecek tek bir yanıt olmadığı için bu yazımızda iyi bir web sitesinin sahip olması gereken 5 özelliği sizlerle paylaşacağız.

1.Siteniz Mutlaka “Responsive” Olmalı

Cep telefonlarının ve tabletlerin yaygınlaşması; akıllı cihazların internete bağlanması ile birlikte internetin dinamikleri değişti ve internete girmek için bilgisayarlara duyulan ihtiyaç azaldı. İnternete daha pratik bir erişim sağlayan cep telefonları ve tabletler kullanıcıların ilk tercihi haline geldi. Hal böyle olunca diğer bir deyişle internete giriş yapılabilen araçlar çeşitlenince “responsive” sitelerin önemi arttı. Responsive siteniz varsa web siteniz bilgisayarlardan, cep telefonlarından ya da tabletlerden kolaylıkla görüntülenebilir. Böylelikle kullanıcı deneyimi arttırılır ve ziyaretçileriniz web sitenizi rahatlıkla inceleyebilir. Henüz web siteniz, görüntülendiği ekranlara duyarlı değilse, bir an önce gerekli adımları atmalısınız.

2.Sitenizin Tasarımına Özen Göstermelisiniz

Web sitenizin tasarımı özel olmalı; kullanıcılar web sitenize girdiği zaman aradıklarını nerede bulabileceklerini kısa sürede kavramalı. Karışık ve göz yoran renklerin kullanıldığı web sitelerinde ziyaretçilerin kalma süresi ister istemez azalacaktır. Kullanıcı deneyimine yönelik sade ama işlevsel tasarımlarla arama motorları sonuç sayfalarındaki yerinizi de yükseltebilirsiniz.

3.Kullanıcı Deneyimi Çok Önemli

Sitenize gelen ziyaretçilerin sayısını arttırmak ve sitenizde kalma sürelerini çoğaltmak istiyorsanız web sitenize gelen kullanıcıların deneyimini iyileştirmelisiniz. Özgün bir tasarım, sade bir ara yüz, eğlenceli görseller ve dikkat çekici başlıklarla kullanıcıların web sitenizdeyken keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcı deneyimini arttıran birçok unsur vardır; aslına bakarsanız kullanıcı deneyiminin arttırılması için gereken kriterlerin tamamı iyi bir web sitesi için önereceğimiz unsurların tamamını kapsamaktadır. Web sitenizin hızlı açılması, içeriklerin güncellenmesi, anlaşılabilir bir menü yapısı gibi unsurlar kullanıcı deneyimine katkıda bulunacaktır.

4.Kişiselleştirilmiş Kullanıcı Deneyimini İyileştirmelisiniz

2016 yılı itibariyle hayatımıza giren kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimi kavramı günümüzde web siteleri için en önemli kriterlerden biri haline geldi. Daha önce kullanıcıların ziyaret ettiği içeriklerle ilgili yazılar ve öneriler sunan, onların ilgisini çekebilecek sayfaları ön plana çıkaran bir web siteniz olursa kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimi kriterini karşılamış olursunuz.

5.Güncel ve İlgi Çekici İçerikler Web Sitenizden Eksik Olmamalı

Web sitenizdeki içerikler düşündüğünüzden çok daha önemli! Hem kullanıcılara fayda sağlamak hem de Google arama sonuçları sırasında yükselmek istiyorsanız web sitenizde ilgi çekici içerikler paylaşmalısınız. Kesinlikle farklı sitelerde bulunan yazıların aynısını kullanmamalı, gerekirse içerikleriniz için bu konuda uzman olan içerik yazarlarından destek almalısınız. Düzenli aralıklarla içeriklerinizi çoğaltmalı, paylaşmaya değer içerikler hazırlayıp ziyaretçi trafiğini arttırmalısınız.

İyi bir web sitesine sahip olmayı aklınıza koyduysanız önünüzde titizlikle gerçekleştirmeniz gereken birçok değişimin olduğunu bilmelisiniz. Web sitenizin güvenliğini arttırmalı, rakiplerinizden sıyrılmalı ve web sitenizi ziyaret edilmeye değer hale dönüştürmelisiniz. Sadece göze hoş görünmesinin yanı sıra web sitenizi işlevsel kılmalısınız. Hızlı açılan, logonuzdaki renkleri sanatsal bir şekilde yansıtan, sade bir ara yüze sahip olan ve içerisinde özenli seçilen görsellerin yer aldığı bir web sitesinin firmanıza sağladığı avantajları hafife almamalısınız.

Web sitesi için yapılan harcamalar bazı firmalar için gereksiz olarak tanımlansa da bu tutum firmalara zarar verir. En güncel teknolojilerden yararlanmalı ve Google’ın getirdiği yenilikleri her zaman takip etmelisiniz. Web sitenizi şirketinizin yaptığı bir yatırım olarak görürseniz; çok kısa vadede olmasa da orta ve uzun vadede sağlayacağınız avantajların keyfini sürersiniz.