Müşterilere ulaşmanın en etkin yolu iyi tasarlanmış; en güncel içeriklerin sunulduğu, kullanıcı deneyimini arttıran web siteleridir. Hangi sektörde faaliyet gösterirseniz gösterin iyi bir web siteniz yoksa müşteri potansiyelinizi tam anlamıyla değerlendiremezsiniz. Web sitenizin kurallara uygun ve başarılı bir şekilde oluşturulmuş olmasının yanı sıra arama motorlarının üst sıralarında yükselmeniz de gerekir. Sektörünüzle ya da sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgili arama motorlarında arama yapıldığında ne kadar üst sıralarda çıkarsanız müşterilerinize erişme şansınız da o denli artacaktır. SEO yani “arama motoru optimizasyonu” birçok değişken kuraldan oluşan ve web sitenizin arama motorları sıralamasında yükseltilmesini amaçlayan iyileştirmeler bütünüdür. Bu bütünün bir parçası da şüphesiz içeriklerinizde kullandığınız anahtar kelimelerdir. Bu yazımızda web sitenizin performansını arttıracak ve müşterileriniz tarafından daha kolay ulaşılmanızı mümkün hale getirecek anahtar kelimelerden bahsedeceğiz. Müşterilerinizin sizi nasıl aradığını tahmin etmenin size sağlayacağı yararları detaylı bir şekilde ele alacağız.

Anahtar Kelime Seçiminin Önemi

Web sitenizin içeriklerinde, içeriklerinin başlıklarında ve hatta web sitenize yüklediğiniz görsellerde kullandığınız anahtar kelimeler müşterilerinizle aranızdaki köprüdür. Orta noktada buluşamazsanız, yollarınız hiç kesişemeyebilir. Müşterileriniz gibi düşünemezseniz anahtar kelime seçimlerinizde hedefi tutturamazsanız. Sonra ne mi olur? Şöyle örnek verebiliriz. Kalp ve damar hastalıkları alanında uzman bir cerrah olduğunuzu ve hastalara ulaşmak için bir web siteniz olduğunu varsayalım. Kendi sitenizde verdiğiniz hizmetleri ve uyguladığınız tedavileri açıklarken tıbbi terimler kullanırsanız müşterilerinizin sizi o kelimelerle aramasını bekleyemezsiniz. Ritim bozukluğu yerine içeriklerinizde sadece “aritmi” terimini geçirirseniz farklı bir frekansa girersiniz. Hedef kitlenizi gerçekten anlarsanız, ihtiyaçlarını öngörebilirseniz ve elbette arada Google’a danışırsanız tanıtımınızı yapmak için en doğru anahtar kelimeleri keşfedebilirsiniz.

Müşterilerinizin Sizi Nasıl Aradığını Tahmin Edebilirsiniz?

Web sitenizde doğru anahtar kelimeleri kullanabilmek için öncelikle müşterilerinizle empati kurmalısınız; sizi nasıl aradıklarını ve sattığınız ürün ya da hizmetleri nasıl tanımladıklarını düşünmelisiniz. Tahminlerinizdeki hata payını azaltmak için yakın çevrenizden görüş isteyebilirsiniz. Anahtar kelime tahminleri planlamanın önemli bir kısmını oluşturur fakat takdir edersiniz ki tek ve en kesin yolu değildir. Sübjektif araştırmalarınızı bir nebze daha genişletmeli ve müşterilerinizden de fikir istemelisiniz. Tek bir anahtar kelime ile mi Google sorgulamalarını yaptıklarını ya da kelime öbeklerinden mi yararlandıklarını belirlemelisiniz. Yapacağınız bu araştırmalar size temel düzeyde farkındalık sağlayacaktır. Bu aşamayı tamamladıktan sonra objektif verileri değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Rakiplerinizin Web Sitelerini İnceleyin; Yaptığınız sorgulamalarda sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren rakip firmalar, arama motorlarının sonuç sayfalarında daha üstlerde yer alıyorlarsa; içeriklerinde hangi anahtar kelimelere yoğunlaştığını araştırın. Genellikle bold yazılan ya da yazı içerisinde birden fazla tekrarlanan belirli kelimler fark edersiniz ve bu anahtar kelimeleri mutlaka not edin.

Google Sorgulamalarından Yararlanın; Google kendi dinamiklerine, algoritmalarına sahip olan kapsamlı bir platformdur. Sıralama kriterleri zaman içerisinde değişse de temel önceliği Google kullanan kişilerin en kısa zamanda en doğru sonuçlara ulaşmasını sağlamaktır. Bu nedenle önceliklendirdiği anahtar kelimeler kullanıcıların tercihleri doğrultusunda şekillenmektedir. Tarayıcınızdan Google’ı açıp belirli anahtar kelimelerle arama yaptığınızda sayfanın en sonunda o konu ile ilgili en çok yapılan kelime sorgularına ulaşabilirsiniz.

Google kullanıcı geçmişini kaydettiği için çok sık yaptığınız aramalarda sizi şaşırtabilir ve size en doğru anahtar kelime sonuçlarını ulaştırmayabilir. Bunun temel sebebi sizin kullanımınız doğrultusunda kişiselleştirilmiş bir hizmet sunmasıdır. Bu gibi bir durumda Google gizli sekmelerden yardım almalısınız, Google gizli sekmede işlem yaparken sizin eğilimlerinizi hesaba katmayacaktır.

Google Adwords Anahtar Kelime Kullanımı ile İlgili Fikir Verir; Google anahtar kelimelerin ne kadar sık kullanıldığını hangi formda kullanıldığını Google Adwords aracında sizlerle paylaşır. Google Adwords hesabı açtığınızda anahtar kelime planla linkinden belirlediğiniz anahtar kelimelerin arama hacimlerini görebilirsiniz. Bu bilgiye erişmek için Adwords’ e kayıt olmalısınız ancak bunun için illa ki bir reklam kampanyası başlatmanız gerekmez. Para harcamadan da Google Adwords anahtar kelime planlayıcı hizmetinden yararlanabilirsiniz.