Tabletler ve akıllı telefonlar gün boyunca elimizden düşmüyor. Üstelik bu genelleme tüm dünya için yapılabiliyor. Yapılan araştırmalar günlük ekran süresinin ortalama 4 saat olduğunu ortaya koyarken mobil uyumlu web sitelerinin önemi yadsınamayacak denli artıyor. 

Firmaların mevcut ve potansiyel müşterileri ihtiyaçlarını daha pratik şekilde karşılamak adına mobil cihazlara yöneldikçe çevrimiçi trafiğin %50’sinden fazlası artık mobilden geliyor. Sektörden sektöre değişmekle birlikte bu istatistiğin %25 ila %60 arasında değişiklik gösterdiği de biliniyor. 

Yapılan araştırmalar internet kullanıcılarının mobil cihazlara uyumlu olmayan ve kullanıcı deneyimine uygun tasarlanmayan siteleri görüntülemediklerini; aynı alanda mobil uyumlu başka bir siteye yöneldiklerini ortaya koyuyor. Diğer bir deyişle mevcut bir müşteri rakiplerden birine doğru yol alıyor. 

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Mobil uyumlu web sitesi, akıllı telefonlar veya tabletler gibi elde taşınan cihazlarda doğru şekilde görüntülenen bir web sitesi olarak tanımlanabilir. "Duyarlı web tasarımı" olarak bilinen responsive web siteleri, sitenin görüntülendiği cihaza göre otomatik olarak biçimlendirilerek tüm ekran boyutlarına uyum sağlar. 

Bir web sitesinin responsive özellikte olması ziyaretçilerin sitelerde kolay gezinmesine ve çevrimiçi olduklarında aradıkları bilgilere daha rahat ulaşmalarına imkan tanıyor. Diğer bir deyişle kullanıcı deneyimi artıyor. Peki mobil sitelerin önemi ve faydaları bu saydıklarımızla mı sınırlı? Gelin detaylara birlikte inelim.

Mobil Uyumlu Web Sitelerinin Avantajları

Mobil uyumlu, responsive web sitelerinin birçok avantajı bulunuyor. Bu sitelerin sundukları ve akla ilk gelen avantajlar şu şekilde sıralanabiliyor:

Daha Çok Kişiye Erişme İmkanı

Mobil uyumlu web sitelerine bu denli ihtiyaç duyulmasının temel nedeni daha çok kişiye erişme imkanı sunmasıdır. Günün hatırı sayılır bir kısmını mobil cihazlarda geçiren potansiyel müşterilerin karşısına mobil uyumlu web siteleri ile çıkmak büyük bir avantaj sağlayacaktır. 

Güven Artışı

Mobil uyumlu web sitelerine sahip olan firmaların daha çok güven verdiğini biliyor muydunuz? Yapılan anketler sonucunda internet kullanıcılarının %57’sinin mobil uyumlu web sitelerine sahip olmayan firmaları güvenilir bulmadıklarını ortaya koymaktadır. Güven duyulmayan bir firma olmak ise satış kaybetmek bir yana sahip olunan müşteri sadakatini de azaltmaktadır.

Kullanıcı Deneyimi İyileşir

Mobil cihazlardan internete bağlanan; bilgi almak ya da alışveriş yapmak isteyen internet kullanıcılarının kalbini çalmanın en kolay yolu mobil uyumlu bir web sitesidir. Mobil uyumlu web sitelerinde menüler arasında dolaşmak, içerikleri okumak, ürünleri incelemek, satın eylemi gerçekleştirmek oldukça rahattır. Kullanıcı arayüz tasarımı sırasında hedef kitlenin özellikleri ve beklentileri göz önünde bulundurulduğunda mobil uyumlu web sitelerinde kullanıcı deneyimi oldukça yüksek olur ve bu durum markalara bilinirlik, sadakat ve elbette satış olarak geri döner.

Daha Kolay İletişim Kurulur

Mobil uyumlu web siteleri, az önce de ifade ettiğimiz gibi kullanıcı deneyimi bakımından gelişmiştir. Tüm web sitelerinin sahip olması gereken bu özellik iletişim kurma noktasında da farkını belli eder. Mobil uyumlu web sitelerinde firmalara ulaşmak isteyen müşteriler hem adres hem de telefon bilgilerine rahatlıkla erişir ve tek bir tıklama ile firmalar ile bağlantıya geçebilir. 

Hız, Fark Yaratır!

Zamanımız çok değerli, dikkatimiz ise anında dağılabiliyor. Geç yüklenen bir sitede gezinmek mi? Tam anlamıyla işkence gibi geliyor. Çağımızda hızlı yüklenmeyen web sitelerinin sonu ortadan kalkmak; bu gerçeği inkar etmek ise oldukça manasız. Mobil uyumlu web siteleri bu anlamda da firmalara değer katıyor. Hızlı açılan responsive siteler sayesinde müşteriler kalp atışı kadar kısa bir sürede firmanın dünyasına adım atabiliyor. 

Görünürlüğü Artırır

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanın en iyi yanlarından biri bu teknoloji sayesinde daha geniş bir kitleye erişim sağlanabilmesidir. Mobil uyumlu web siteleri çevrimiçi paylaşım süreçlerini kolaylaştırır, web sitelerindeki içeriklerin sosyal medya platformlarında paylaşılma olasılıklarını artırır. Üstelik Google da bu teknolojiyi oldukça sever ve arama sonuçları sıralamasında mobil uyumlu web sitelerini önceliklendirir. 

Rekabet Gücü Yükselir

Artık küçük ya da büyük fark etmeksizin tüm firmaların mobil uyumlu web siteleri var. Bu rekabette geride kalmak kesinlikle sürdürülebilir bir başarı vadetmiyor. Mobil cihazlardan gerçekleştirilen sorgulamalarda gerilerde kalmak mı yoksa yerellikten ulusallığa ulaşıp devlerle rekabet edebilmek mi? Çözüm bu denli ortadayken seçim tamamen işletmelere kalıyor!