Dijital pazarlama stratejilerinin önem kazanması ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte şirketler tanıtımlarını yapmak için birçok farklı yönteme başvuruyor. Kendilerine önce bir web sitesi yaptırmaları ve modern çağa ayak uydurmak istiyorlarsa mobil uygulama ile müşterilerini kendilerine bağlamaları öneriliyor. 

Web tasarım trendlerinin gelişmesi sonucu responsive sitelerin; diğer bir deyişle mobil cihazlarda da görüntülenebilen web sitelerinin olmazsa olmaz olduğu savunulurken bir de mobil uygulama yaptırma gereksinimi şirketlerin üzerindeki yükü bir nebze arttırıyor. 

Tam da bu noktada;

“Madem web sitesi mobil cihazlardan da görüntülenebiliyor, neden mobil uygulama yaptırılması gerekiyor?” sorusu önem kazanıyor. Mobil uygulamaların ve mobil sitelerin benzer fonksiyonlara sahip olduğu düşünülse de ikisi birbirinden ayrı yazılımlardır. Oluşturulma hedefleri, fonksiyonları ve avantajları birbirinden farklıdır. Bu nedenle mobil uygulama ve mobil site karşılaştırılmasının yapılması veya her ikisinin birbirinin rakibi olarak sınıflandırılması doğru bir yaklaşım olmayacaktır. 

“Sektörü ne olursa olsun ticari faaliyetlerini sürdüren tüm firmalar hem mobil uyumlu site hem de mobil uygulama yaptırmak zorundadırlar” diye bir genelleme elbette yapılamaz. Firmaların hedef kitlesi, sattıkları ürün ya da hizmet, rakipleri ve rakiplerinin dijital pazarlama stratejileri firmaların mobil uygulama ve mobil site arasında seçim yapmasına  ya da her ikisini birden tercih etme kararı vermelerine yardımcı olacaktır. 

Mobil Uygulama ve Mobil Uyumlu Site Aynı Değildir!

Mobil uygulama ve mobil uyumlu site fonksiyonel anlamda aynı olarak değerlendirilseler de özünde birbirinden oldukça farklılardır. Mobil sitelere internete bağlanabilen herhangi bir telefondan erişim sağlanabilir. Mobil sitelere giriş için tarayıcıyı açmak ve arama yapmak yeterlidir. 

Mobil uygulamaya erişim sağlanabilmesi için uygulamanın kişi tarafından indirilmesi gerekir. Diğer bir deyişle mobil siteler herkes tarafından görüntülenebilirken mobil uygulamalara yalnızca firmanın uygulamasını indirmek isteyenler erişebilir. 

Güncelleme noktasında da mobil uygulama ve mobil site arasında ciddi farklar vardır. Mobil siteler güncellendiğinde yapılan değişiklikler tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilirken mobil uygulamaların güncellemesi tıpkı indirilme sürecinde olduğu gibi isteğe bağlıdır.

Mobil uygulamaları kullanmak üzere ortaya koyulan irade firmaların en büyük avantajı olarak nitelendirilebilir ve mobil uygulamayla mobil site arasındaki temel farka gönderme yapar. Mobil uygulama sadık müşterileri çeker; firmayı tanıyan, ürün ya da hizmetleri ile ilgilenen ve firmaların düzenleyeceği kampanyalardan anlık olarak haberdar olmak isteyen mevcut veya potansiyel müşteriler mobil uygulamayı indirir. Bu gerçek firmalara hali hazırda onların uygulamasını indiren kişilere satış yapabileceği sinyallerini verir. 

Mobil Siteler Markayı Tanıtıyor, Mobil Uygulamalar Müşteriyi Bağlıyor

Mobil Siteler Markayı Tanıtıyor, Mobil Uygulamalar Müşteriyi Bağlıyor

Bir firmanın mobil sitesi olmak zorundadır; aksi halde varlığını internet ortamında sağlıklı bir şekilde duyuramaz. Sitesi mobil uyumlu olmayan bir şirket hedef kitlesinin dikkatini çekip yeni müşteri kazanımını gerçekleştiremez. Özellikle marka bilinirliği yeterince fazla olmayan şirketler için mobil siteler yeni müşterilere erişmenin etkili yöntemi olarak kabul edilir. 

Mobil uygulamalar yeni müşteri çekmekten çok; az önce de belirtildiği gibi hali hazırda kazanılan müşterilere yönelik bir sadakat programı olarak düşünülmelidir. Mobil uygulamaları indiren, bilgilerini giren, üyeliklerini yapan ve firmaya “seni yakından takip ediyorum” mesajı gönderen müşterilere yönelik hizmetler planlandığında mobil uygulamaların avantajları arttırılabilir. 

Mobil Site mi Mobil Uygulama mı?

Mobil site mi mobil uygulama mı tercih edilmelidir? İşte bu sorunun yanıtı tamamen firmanın vizyonu ve bulunduğu sektörün dinamikleri ile ilgilidir. Her ikisinin de kendine göre avantajları bulunur ve bu nedenle firmanın hedefleri bu sorunun yanıtını oluşturur. Bizim önerimiz mobil uyumlu sitenin yeni müşteri kazanmak isteyen firmalar tarafından önceliklendirilmesi ancak mobil uygulamanın müşteri tutundurmadaki etkisinin de göz ardı edilmemesi yönündedir!