Teknolojinin gelişmesi ve internete bağlanan cihazların çeşitlenmesi ilk dönemlerde dünya tarafından biraz hafife alındı. Cep telefonu ya da tabletle internete bağlanılması gereksiz hatta özentilik olarak yorumlandı. Zaman geçti, mobil cihazların gücü kabullenildi. Mobil cihazların kullanımı yaygınlaştıkça internet kullanıcıların davranışları da değişti. Bu cihazların taşınabilir olması internet erişimindeki tüm engelleri ortadan kaldırırken mobile saygı gösteren kurum ve şirketler hedef kitlesiyle kesintisiz bir bağ oluşturuyor. 

Web Siteleri Mobil Değişimine Ayak Uydurmalı

Web Siteleri Mobil Değişimine Ayak Uydurmalı

Şirketler için web sitelerinin ne denli önemli olduğu yadsınamaz ancak web sitelerinde hangi web tasarım trendlerinin uygulandığı da başarılarını etkileyebilir. Bir firmanın web sitesi yalnızca masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlardan görüntülenebiliyorsa, firmanın acilen responsive site yapımına start vermesi gerekir. Responsive siteler farklı ekranlarda sorunsuz bir şekilde açılabilir ve cep telefonlarından görüntülenebilir. Bu nedenle responsive uyumlu bir siteye giriş yapan internet kullanıcılarının kullanıcı deneyimi maksimumda kalırken web sitesinde geçirdikleri zaman dilimlerinde uzama yaşanır. Aksi durumda; bir kullanıcı web sitesine girip düzgün bir sayfa yapısıyla karşılaşmazsa o sitede durma veya bir daha o siteye uğrama gereksinimi duymaz. Aynı zamanda firma ile ilgili düşünceleri de değişir. Web sitesini henüz mobil uyumlu yaptırmayan firmalar hedef kitlesine “ben geride kaldım” mesajını iletir. 

Mobil Uygulamalar Artık Bir Lüks Değil

Mobil Uygulamalar Lüks Değil

Her ne kadar web siteleri mobil uyumlu olsa da mobil uygulamalar da mobil devrimin önemli bir parçasıdır. Bir firmanın kendine özel bir mobil uygulaması olması marka imajını iyileştirir ve mobil uygulama kullanan hedef kitlesine çok daha kaliteli bir deneyim yaşatmasını mümkün hale getirir. İstatistikler bir firmanın mobil web sitesi ve mobil uygulamasına giriş alışkanlıklarını net bir şekilde ortaya koymuştur; bir firmanın hem mobil uygulaması hem de mobil uyumlu bir web sitesi olduğunda kullanıcılar tercihlerini mobil uygulamalardan yana kullanmaktadır. 

Mobil uygulama yaptıran firmalar; uygulamalarını indiren hedef kitlelerine anlık bildirimler gönderebilirler. Reklamlarını, kampanyalarını ya da kişiye özel indirimlerini hedef kitlelerine ileterek “Bizi Unutma!” mesajını efektif olarak verebilirler. Mobil uygulamalar, tüm dijital pazarlama harcamalarını azaltırken firma sahiplerine de büyük avantajlar sunar. 

Neden Mobil Uygulama?

Mobil uygulamaların açılma hızı mobil uyumlu web sitelerinin aksine internet hızı ile değil cihaz performansıyla ilgilidir. 
Mobil siteler internette gezinirken erişilebilirken mobil uygulamalar tek dokunuşla tüm hünerlerini gösterir. 
Mobil uyumlu web siteleri internet kullanıcılarına kısıtlı hizmetlerin sunulmasını sağlarken; mobil uygulamalarda sınırlar firma tarafından belirlenir. Mobil uygulamaların kullanılması için üyelik girişi oluşturulması sırasında kullanıcılardan toplanan verilerin potansiyel müşteri portföyü yapılandırmasındaki katkılarını saymıyoruz bile!

Sonuç olarak; mobil uygulamalar ve mobil siteler ticari faaliyetlerini ilerletmek isteyen firmaların olmazsa olmazlarıdır. Firmaların adreslerinin, telefon numaralarının, fiyat teklifi alma butonlarının yerleri kontrol edilerek; mobil uygulamaların hangi dönemlerde yüklenme sıklığının arttığı analiz edilerek firmalar potansiyel müşterilerinin davranışlarını öngörebilirler. Onlar için kullanıcı deneyimi yüksek platformlar oluşturarak rakipleri arasından kolayca fark edilen olabilirler.