Anadolu insanının pratik zekasına hepimiz şahidiz. Bu pratik zeka ve sorun çözme yeteneği bir de harika insan ilişkileri ile birleşince ortaya çıkan pazarlama gücü muazzam. Ülkemize gelen büyük markalar ya da ülkemizde ulusal reklam pazarına çıkan yatırımcılarız, Bebek'te, Beşiktaş'ta lüks reklam acentalarına para yatırmak yerine reklam stratejileri hakkında Berber Mustafa'dan, Terzi Hüseyin'den, Büfeci Ahmet'ten akıl alsalar mutlaka daha başarılı olurlar. Çünkü esnaflık zor iş. Senelerdir ayakta kalmayı başarabilen bu esnaf kuşaktan insan, ürün/hizmet ve pazarlama hakkında öğreneceğimiz çok şey var. 

Yeni plaza çocukları bunları bilmez. Onlar günlük traş olur, takım ütüler, jöle sürer... İnsan onlar için ancak bir veri torbasıdır. İnsanı izlerler, hareketlerini hesaplar ve sonuç çıkarmaya çalışırlar. Plaza pazarlamacıları için insanın en önemsiz özelliği adıdır. Ama esnaf abilerimiz bu müşterileri tanır. Adlarını bilir, düğünlerini, cenazelerini takip eder. Esnafın Müşteri İlişkileri Yönetimi Vicdana Dayanır!

Esnaf Abilere Saygılarımızla...!

 

 

1. Pjama Sarayı

Sıcacık bir pijama düşünün... Çıtır çıtır ve gevrek... Yanına bir de çay... Offf. Ne yani pijamanın sarayı olamaz mı kardeşim. Olabilir.

2. Islak Mendil Nasıl Kullanılmalıdır?

Islak Mendil TasarımıHalka hizmet kutsaldır anlayışı ile yola çıkan bu esnaf ebimiz, muhtemel bir sıra karmaşasının önüne geçebilmek için bir yol bulmuş. Ya müşteri dalgınlık ile sırayı karıştırsa, bunun hesabını kim verebilir. Halka Hizmet Kutsaldır.

3. Dev Kampanya

Bahşiş Vermek ÜcretsizBu zeki bir işletme sahibi tarafından yapılmış olabileceği gibi, emir komuta zinciri dışında bir grup garson tarafından gerçekleştirilmiş bir kalkışma da olabilir. 

4. Bana Acıyı Anlatabilir misin?

Dünyanın En Acı BiberiPazar kültürü ne filozoflar ne şairler yetiştirdi haberimiz yok. Bu konuda yapılmış bir araştırma bulamasak da yukarıdaki resim gibi örneklerden potansiyelin büyüklüğü hakkında fikir sahibi olabiliyoruz. Hem pazarı küçümsemeyin; Dostoyevski Moskova pazarlarında yün fanila, Kafka da Prag pazarlarında böcek ilacı satmıştır. Pazar önemli...

5. Esnaf  Nedir?

Esnaf Nedir?Eğer size biri esnaf ne demektir diye soran olursa ona yukarıdaki resmi gösterin. Türk Dil Kurumu sözlüğünde esnaf kelimesinin karşısına koyun bu resmi. Esnafı özetler bu. Evet üzülür ama sabah kalkıp dükkan açar esnafımız.

6. Bir Lira İçin Çalmaya Değmez 

Çalmaya DeğmezBir lira için değer mi?

7. Prensip Sahibi Yaşar Abimiz

Prensip sahibi kaşarcıYukarıda bahsettiğimiz diğer erdemleri dışında esnafımız aynı zamanda prensip sahibidir. Yukarıdaki örnekte de incelediğimiz Kaşarcı Yaşar Abimiz üretim maliyerlerini düşürüp kalitesiz ve ucuz mal arzına yönelen kapitalist piyasa koşulları karşısında kendi presiplerini muhafaza savaşı veriyor. Abimizi destekliyoruz #DirenYaşarAbi #UcuzKaşaraHayır #KaşarcıYaşar

8. Ürün Promosyon Konusu

PromosyonAbi, nasıl bir hayal gücün var senin de o ikisini birleştirdin? Bu adam dükkan işletirken o plazalarda, rezidanslarda kimler traşlı suratlarına losyon sürüyor? Yıkılsın Plazalar!!!

9. En İyisi Hangisi?

En iyi peçeteEn iyi peçete markası olmak hayali ile yola çıkan bir yatırımcımızın ürün ismi ve markalandırma çalışması. Zekice. Hakkında kesin bilgi sahibi olamasak da bu markanın birbirleri ile eniştelik ve kayınçoluk bağları bulunan 5 kişinin (Mehmet, Emre, Sarkan, Sami ve İbrahim)  ortak bir girişimi olduğu yönünde söylentiler de var.

10. Organizasyon Bizim İşimiz

İnsanımızın örgütlenme konusundaki yeteneği gözardı edilemez. Örgütlenme ve organizasyon  işlerinde çıtayı atladık. Tedarik edeceğimiz insan gücünün kriterleri ve fiyatlandırması da tamam. 

11. Neden Pide, Anlatsana Biraz

Pidenin Felsefesiİşin felsefesinin peşinde koşan pideci. Sadece karnınızı doyurmakla kalmaz, size ontolojik bir güven hissi ve pidenin epistemolojisi hakkında bir kaynak sunar. Amacı doyururken düşündürmek olan büyük esnaf.

12. E-Ticaret 

Sen kime içerik pazarlaması anlatıyosun olum, dijital falan... Biz nerelerden geliyoruz biliyo musun?

13. Vatandaşlık Görevi

vatandaşlık göreviPazarlama için Milli duygular büyük bir havuz. Gençliğin ve Memleketin iyiliği için sizleri tost yemeye davet ediyoruz.

14. İsme Özel Ürün Furyası

İsme Özel MısırCoca-cola ve Nutella'dan sonra isme özel ürün furyasına girmesek olmazdı :D Cesur girişimcilerden devamını bekliyoruz.