Bayilik kavramı karmaşık bir konu. Bayilik ya da bugün anılan ismi ile 'franchise' alan bir yatırımcının sağlamayı umduğu fayda nedir?

En verimli iş ilişkileri kazan-kazan tekniği ile kurulur. Yatırımcının markadan beklentisi belli ve basittir; iş potansiyeli ve kazanç. Peki, marka yatırımcıdan ne bekliyor?

Burada, bir bayiliğin fiyatını belirleyen unsur ortaya çıkıyor; pazarlama ya da satış.

Pazarlama & Satış

Bizler farkında olmasak da bu ikisi arasında çok büyük bir fark var. Pazarlama, ürünün oluşturulmasından başlayan bir süreç; hedef guruplarının belirlenmesi, fiyatın oluşması, ürünün tasarımı, sunum stratejileri vs. Satış ise daha çok lojistik bir kavram; ürünün teslim edilip ödemenin alınmasını kapsar. Bayi bünyesinde üretim gerektiren ürünlerde bile durum ayıdır.

Coca-Cola'yı ele alalım. Satış noktasına, yani bir büfe ya da restorana önce plasiyer gelir. Marka hakkında düzenli eğitime yollanan, sakal tıraşına  ve gömleğine kadar firmanın karıştığı bir temsilcidir plasiyer. Sipariş alınır, teslimat kamyonu sonra gelir. İlki pazarlama yapar, ikincisi satış. Eğer siz bir marka sahibi olarak, bayilerinizden pazarlama yapmalarını bekliyorsanız, hem bayilik için tahsil ettiğiniz tutar ucuz olacaktır, hem de markanızın kaderi bayilerinizin elinde kalacaktır.

Marka Pazarlaması

Bir markayı pazarlamanın en doğru yolu onu bir yıldız, bir pop star yapmaktır. Abartmıyorum inanın. Bugün yeni bir ürünü satışa süreceği zaman, teknoloji marketlerin önünde sırada bekleyen Apple hayranlarını başka türlü nasıl tanımlarsınız? Siz hangi Burger King bayisinin kendi şubesine müşteri çekmek için tanıtım yaptığını gördünüz?

Markanızın pazarlamasını kimseye bırakmayın! Ürününüzü ya da hizmetinizi en net ve çekici marka konumlandırması ile öne çıkarın. Markanızın bir hayran kitlesi oluştuğunda bayilik vermek çok daha kazançlı ve kolay olacaktır.

Destek Alın

Bu süreçte 6harf Kreatif Tasarım Atölyesi ürüne ve sektöre özel analiz ve tasarımları ile size yardımcı olabilir. Ürün tasarımızı, kurumsal kimliğinizi, web sitenizi ve markanızın görüntülenebileceği her alanda özgün fikirler ile bir markalandırma çalışması için bizimle iletişime geçin.