Firmanızın ürünlerinin, hizmetlerinin veya kampanyalarınızın müşterilerinize mail atarak bildirilmesinin modasının geçtiğini düşünebilirsiniz; sizin gibi düşünen birçok yönetici var! Maillerin modasının geçmesi, okunmadığının düşünülmesi ve hatta spam olarak sınıflandırılacağı endişesi e-mail pazarlama yöntemlerine gösterilen ilgiyi bir hayli azaltmıştır. Ancak bu strateji düşünüldüğü kadar doğru değildir. E-mail pazarlama yöntemleri etkisini korumakta ve bunu fark edebilen işletmelere sonsuz fırsatlar yaratmaktadır. Ciddi bir hedef kitleye ulaşmayı amaçlıyorsanız e-mail pazarlama stratejisini tekrar gündeminize almanızı öneriyoruz.

Öncelikle mail kullanmayan neredeyse kimsenin kalmamasının büyük avantajlarını yaşayabileceğinizi öngörmelisiniz. Mail pazarlamanın göreceli olarak ucuz bir strateji olup kârı maksimize etmesinden de şüphesiz fayda sağlarsınız. Mailleri ne zaman gönderebileceğinizi ayarlayabilme imkanınız sayesinde marka imajınızı güçlendirebilirsiniz. Mail kutularında firmanızın maillerini gören kişilerin gözünde marka bilinirliğiniz artar ve tüm bu faktörler birleşince e-mail pazarlama markanız için çok boyutlu avantajlar sağlar. Bu yazımızda e-mail pazarlamanın neden çok önemli ve etkili olduğunu açıklayacağız.

E-Mail Pazarlama Neden Önemli?

E-Mail Pazarlama Müşteri Edinme Konusunda Sosyal Medya Platformlarından Daha Verimli

Sosyal medyanın işletmeler için sayısız fırsat sunduğunu ve hedef kitleleriyle etkileşimi arttırma noktasında çok faydalı olduğunu inkar etmiyoruz. Ancak hedeflenen kitlenin müşteriye dönüşmesi konusunda e-maillerin sosyal medya paylaşımlarından daha etkili olduğu biliniyor. Kendilerine mail gönderilen potansiyel müşteriler firmanın ilgisinden, cazip fırsatlarından ve özenle hazırlanan içeriklerinden etkilenebiliyor.

E-Mail Pazarlama Müşterilere Markayı Hatırlatıyor

E-mailler; müşterilerin markayı unutmamasını ve markada meydana gelen gelişmelerden haberdar olmalarını sağlıyor. Müşteriler cep telefonlarında, tabletlerinde  ve bilgisayarlarında mail hesapları kurulu olduğu için firmaların gönderdiği mailleri görmezden gelemiyorlar. Mailler hesaba düştüğü anda alınan bildirimler müşterilerin farkındalığını arttırıyor.

Müşterilere Gerçek Zamanlı Erişim İmkanı Sunuyor

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre gönderilen maillerin %54’lük bir kesimi cep telefonlarından açılıyor. Bu sayısal veri pazarlama stratejilerinin oluşturulması sırasında önemli avantajlar sunuyor. Akıllı cep telefonu kullanımını arttıkça ve pazarlama e-mailleri daha profesyonelce hazırlanmaya başlandıkça kullanıcılarla firmalar arasındaki etkileşim de arttırılıyor. E-mail’in iletişim yöntemi olarak baskınlığını koruması da e-mail pazarlama stratejilerinin etkililiğini güçlendiriyor. Pazarlama ve satış amacıyla gönderilen maillerin zamanı ve hangi hedef kitleye gönderileceği ayarlanabiliyor. Kampanya başlar başlamaz anlık olarak binlerce kişiye mailler iletiliyor. Özel günlerde atılacak mailler de yine aynı avantajlardan yararlanılarak optimize edilebiliyor.

E-mail Pazarlama Stratejilerinin Sonuçları Ölçümlenebiliyor

Pazarlama amacıyla atılan maillerin ne zaman okunduğu, açılıp açılmadığı, ne zaman silindiği, müşterilerin maili açtıktan sonra web sitesinde hangi sayfaları ziyaret ettiği gibi veriler firmalar tarafından görüntülenebiliyor. Bu imkan, firmalara müşterilerinin davranışlarını daha doğru anlama imkanı sunuyor. Elde edilen veriler firmalar tarafından sadece e-mail pazarlama stratejisinin bir parçası olarak değil; tüm dijital pazarlama çalışmalarının kurgulanması sırasında yol gösterici oluyor.

E-mail Pazarlama Stratejisi Kolay Bir Şekilde Uygulanabiliyor

E-mail pazarlama kampanyası başlatma süreci için profesyonellerden destek alınması tercih edilse de dijital pazarlama konusunda deneyimi olan firmalar kendi kampanyalarını kolaylıkla yürütebiliyorlar. Yeni mailleri hazırlayıp veri tabanındaki müşterilere hedefli olarak göndererek markanın yeniliklerinden herkesi haberdar edebiliyorlar. Web sitelerinde mail kaydedilebilen bir alan olduğu takdirde her geçen gün daha fazla genişleyen veri tabanlarını maksimum verimlilikle kullanabiliyorlar.

Mail Pazarlamanın Başarılı Olması İçin…

E-mail pazarlama stratejileri doğası gereği firmalar için avantajlı olsa da bu kampanyaların etkinliğini arttıracak birçok faktör bulunuyor. Hazırlanan maillerin içerikleri kampanyaların başarısını doğrudan etkiliyor. Her ne kadar maillerin metinleri önemli olsa da maillerde görsellerin kullanılması da gerekiyor. Eğlenceli, yaratıcı ve elbette dikkat çekici mail içeriklerine müşterilerin kayıtsız kalması oldukça zorlaşıyor!

Müşterilere gönderilen maillerde onlara özel avantajların sunulması; indirim kodlarının verilmesi müşterilerin markaya duyduğu sadakati de arttırıyor. Müşterilerinizle ilişkilerinizi sağlamlaştırmak, marka bilinirliğinizi arttırmak ve elbette yaptığınız satışları çoğaltmak istiyorsanız E-Mail pazarlama stratejisini verimli bir şekilde kullanmalı ve ulaştığınız kişi sayısını giderek arttırmalısınız.