Logo Fikri

Genelde sipariş bir fikir ile gelir. Bir firma, bir ürün ya da kurum. Burada yapabileceğiniz en büyük hata 'tamam' demektir. İnsanlar asla tam olarak neye ihtiyacı olduklarını bilmezler, bilseler bile buna tam olarak ifade edemezler,ayrıca istedikleri logo kötü ya da sektörel olarak uyumsuz olabilir. Bu aşamada yapmanız gereken uzun uzun, sıkılmadan dinlemektir. Sorular sormak, konular açmak ve logonuzdan önce konseptinizi oluşturmaktır.

Logoda Sektörel Durum

Logo tarsarlanmadan önce kullanılacağı sektör hakkında etraflı bir inceleme yapmış olmalısınız. Logonun temsil edeceği yapıyı ve sektörü incelemeli, rekiplerin logo çalışmalarını görmelisiniz. Bu kısımda ürün ya da firmanın müşteri üzerinde oluşturması beklenen olumlu etkiler büyük ölçüde belirleyicidir. Aynı zamanda, hedef kitle ve kültürel özellikleri de incelemeli ve renk konusnda bu açıdan düşünmelisiniz. Bu ürün ne ile satar? Bir salça kutusu üzerindeki logo doğallıkla ilişkilendirilebilmeli... Fakat bilişim sektöründe hizmet veren bir firmanın logosu ise teknolojik atıflarda bulunmalı. Çizilecek logo, markalandırma çalışmasının da başlangıcı olacaktır.

Logoda Olgun Fikir

Artık doneleriniz tamam. Logo talep eden bir müşteriniz, ihtiyaçlarını çözebileceğiniz, sınırları belirlenmiş bir konsept ve sektör analizi var. Ve insanların bu ürün kaleminde aradıkları en az üç özelliği tahlil ettiniz. Aslında Logo Tasarımı işinin büyük kısmı tamamlandı. Şimdi işiniz elinizde bulunan doneler çevçevesinde fikir üretmek.

Logoda Özgün Fikir

Özgün olmak genellikle yanlış anlaşılır. Bensezsiz bir şey çizilemez. Ağaç çizmek için, en az bir ağaç görmeniz gerekir. Eğer sadece bir ağaç görmüşseniz, ancak o ağacı cizebilirsiniz. Sadece bir ağaç gören bir kişi bile bir ağaç çizme konusunda özgün olabilir. Özgün olmak çizimde kullanacağınız objelere getireceğiniz yorumla ilgilidir. Başta verdiğim salça örneğine dönecek olursak; doğallığa atıf yapmak istediğiniz bir logoda yaprak gibi bir matelyal kullanmanız doğaldır. Bu yaprağı çiziminiz, kullanımınız sizin yaratıcılığınıza kalmıştır. Taklit etmek ve özgün olmak biribirinin alternatifi olamaz. 

Logo Çizimi

İyi bir logo çizmek konusunda yukarıda bahsedilen çevçeve içinde kalmalı ve denemekten korkmamalısınız. Çiziminizde bir oran gözetmeli ve logonun kullanım alanlarını göz önünde tutmalısınız. Aynı anda bir internet sitesinde, bir kartvizitte ve tabelada güzel duuracak bir logo çizmek ulaşmanız gereken hedef olmalıdır.

Son olarak sade kalın. Sade ama şık. Kusursuz ütülenmiş bir beyaz gömlek gibi.