Kriz Ortamında İnternetten Müşteri Kazanın!

Ekonomik krizler her kesimden kişiyi etkiler. İşletmeler müşteri bulmakta zorlanırlar, fiyatları indirmek isteseler de ortam gereği elleri kolları bağlandığı için kısır döngü içerisinde girerler. Aynı çelişkiyi vatandaşlar da yaşar, para harcamak istemezler ancak bazı ihtiyaçlarını da ertelemeyi tercih etmezler.

Bu yazımızda krizi avantaja çevirmek isteyen girişimcilere özel öneriler sunacağız. İnternetin olanaklarından maksimum oranda yarar sağlanmasını sağlayan önerilerimizle kriz ortamında dahi müşteri sayınızı arttırabilirsiniz. Doğru zamanda doğru dijital pazarlama stratejileri ile ekonomik zorluklar içerisinde büyüyen ve müşteri sayısını arttıran siz olabilirsiniz. Nasıl mı? İşte internetten daha fazla müşteri kazanmanın yolları…

Müşteri Yok Diye Karamsarlığa Kapılmayın!

Öncelikle kriz ortamlarında “müşteri yok” diye karamsarlığa kapılmayın. Bu süreçte emin olun müşterisi eksilen ve dolayısıyla satışları azalan tek işletme sizin işletmeniz değildir. Kriz dönemleri işletmelerin pazarlama stratejilerini sorgulamaları için önemli bir fırsat tanır. Yapılan en büyük yanlış işletmelerin kriz dönemlerinde reklam ve pazarlama çalışmalarına ara vermesidir. Sosyal medya yönetimi hizmetlerinin durdurulması, web sitesi blog alımlarının kısıtlanması, haber desteklerinin bırakılması ve Google Adwords gibi hızlı müşteri getiren reklam seçeneklerinden vazgeçilmesi işletmelerin maddi durumunu daha da kötüleştirir. Bu noktada unutulmaması gereken temel nokta, kriz ne kadar güçlü geliyor olsa da müşterilerle iletişimin kesilmemesidir. Kriz dönemlerinde internetin olanaklarından yararlanan, müşterilerinin karşısına farklı platformlardan daha sık çıkan işletmeler tüm zorlukların üstesinden geleceklerdir.

Google Adwords Reklamları İçin Bütçe Ayırabilirsiniz

Google Adwords Reklamları İçin Bütçe Ayırabilirsiniz

Ülkemizde ve dünyanın büyük çoğunluğunda en sık kullanılan arama motoru Google’dır. Google dünya genelinde yüz binlerce işletmenin müşterileri tarafından bulunmasını sağlar ve özel olarak başlattığı Google Adwords reklamları ile firmaların; seçtikleri yerlerde, belirledikleri anahtar kelimelerde hedef kitleleri tarafından daha kolay bulunmasına olanak tanır.  Sektöründeki rekabet düzeyine göre Google Adwords için reklam bütçesi ayırmaya kriz dönemlerinde de devam eden işletmeler rakiplerini geride bırakmak için büyük bir avantaj elde eder. Özellikle web tasarım trendlerine uygun web siteleri bulunuyorsa ve Google Adwords reklamlarından gelen potansiyel müşterilerin beğenisi kazanılıyorsa satış yapma ihtimali bir anda yükselir.

Sosyal Medya Yönetimine Ağırlık Verebilirsiniz

Sosyal Medya Yönetimine Ağırlık Verebilirsiniz

Kadınlara, çocuklara, gençlere ya da erkeklere hitap ediyor olmanız sosyal medya üzerindeki pazarlama çalışmalarınızın etkisini azaltmaz. Hedef kitlenize özel hazırladığınız, dikkat çeken ve ilgi odağı olma özelliğine sahip postlarla sosyal medya yönetimi hizmetlerinize kriz döneminde ara vermemelisiniz. Eğer sosyal medya yönetimini kendiniz yapıyorsanız bedava sayılabilecek bu çalışmalarla potansiyel müşterilerinizi önce web sitenize sonra işletmelerinize çekebilirsiniz. Dünya genelinde sayısız firmanın en çok önem verdiği; Instagram, Pinterest, LinkedIn, Facebook ve Twitter gibi platformlarda aktif olursanız kriz size dokunmadan teğet geçebilir. Rakiplerinizden farklı olarak kriz dönemlerinde sosyal medya reklamları verme şansınız varsa kazançlarınız her zamankinden daha fazla artış gösterebilir.