Karmaşıklaşan reklam dünyası içerisinde tercihler çok hızlı değişiyor. Eskiden kullanıcının gözüne girme amacını amacına odaklanan her türlü tasarım işlevi gittikçe artan bir hızla sadeliğe yöneliyor. İyi bir tasarım çalışması için gereken birkaç ipucunu ve yararlanmanızı tavsiye ettiğimiz kaynakları bu yazıda özetlemeye çalıştık.

İyi Tasarımların Ortak Özellikleri

Tasarım artık hayatın her alanında karşımızda. Bir ürün tasarımından tutun da bir kartvizit tasarımına kadar, genel tasarım trendlerinin etkisini görebilirsiniz. Etrafta gördüğümüz her türlü ürün ve hizmet için bir tasarım süreci geçerlidir. Bu tasarım sürecindeki başarı, ürünün başarısını da büyük oranda etkiliyor.

Artık dünyada ux denen bir kavram var. User Experience, yani kulanıcı deneyimi denen bu kavram, ürün ve hizmetlerin kullanıcı tarafından kabul edilebilir olmasını sağlayan önemli bir konu.

Her şey çok hızlı. Arabalar, yemekler, ilişkiler… Hayatın kendisi hiç olmadığı kadar hızlı. Artık kimsenin bir ürünü ya da hizmeti nasıl kullanması gerektiğini öğrenmeye ve buna adapte olmaya fırsatı ve zamanı yok. O zaman ürün ve hizmetler, tüketicilerin kullanım konusunda geliştirdikleri alışkanlıklar göz önünde tutularak oluşturulmalıdır. İnsanları yormadan, tüketim için ekstra bir çaba gerektirmeyecek şekilde tasarlanmalıdır.

Aynı şartlar reklam dünyası için de geçerlidir. Basit, akılda kalan reklam çalışmaları ürün satışlarına direk etki etmektedir.

Aklınızda kalan reklamları bir düşünün. Geneli ilk izlediğinizde yüzünüzde belki küçük bir gülümseme yaratan ya da sizi biraz şaşırtan basit kurgulanmış iyi fikirlerden oluşurlar.

Tasarım için de bu akış açısı, tasarımcılar tasarından her zaman göz önünde bulundurulmalı. Yenilikçi reklam çalışmaları tasarlamak isteyen kullanıcılar için birkaç ipucunu burada topladık.

Yenilikleri Takip Edin

Her zaman yeniliklerden haberdar olun. Düzenli takip ettiğiniz internet platformları olsun. Tasarım Çantası gibi ( https://tasarimcantasi.com/ ) gibi Türkçe tasarım platformlarını takip edebilirsiniz. Böylece sektörün nereye gittiğini görebilirsiniz.

Basit Kalın

Basit olmak aslında en zor olandır. İnanamayacağınız kadar zordur basit olmak. Burada zekice kurgulanmış bir basitlikten bahsediyorum. Bunu gerçekten hakkıyla başarabilen firmalar ve kurumlar var. Bunları dikkatle incelemek size yeni bir ufuk açacaktır.

Kurumsal Bütünlük

Her reklam çalışması firmanın bütün kurumsal kimlik yapısı ile uyumlu olmalıdır. Tasarımcı burada kendisini kurumun kimlik tasarımının arkasına saklamayı başarabilmelidir. Kurumsal kimlik bütünlüğünden uzaklaşan reklam ve tasarımlar bilinirliğe katkı sağlamayacaktır.

Profil Çıkartın

Yaptığınız çalışma ne olursa olsun bunu insanlar için yaptığınız unutmayın. Bir kartvizit de tasarlıyor olsanız, bir web tasarım projesi üzerinde çalışıyor da olsanız bilin ki bunu insanlar kullanacak. İnsanların kullanımına sunulmamış tasarımlar fayda sağlamayacaktır.

Bu insanların ortak özellikleri hakkında düşünün ve birkaç profil oluşturun. Ulaşmak için çalışma yaptığınız insanlar kaç yaşında, cinsiyetleri ne, tercihleri neler, nerelerde yaşıyorlar? Bu soruların tamamını önce doyucu şekilde cevaplamalı ve tasarımınıza sonra başlamalısınız.

En Yeni Teknolojinin Takipçisi Olun

Tüketiciler yeniliklere üreticilerden daha hızlı tepki veriyor. Zamanın gerisinde kalmak sizi bitirecektir. En yeni dosya formatları, en trend tasarım programları, vektörel çizimler gibi imkanların tamamını kullanın. Geri kalan geri kalır bunu unutmayın.