Küçük ve orta ölçekli işletmelerin hedef kitlelerini genişletmek ve satışlarını arttırmak için en gözde sosyal medya platformlarından biri de Instagram’dır. Ancak yeterince ünlü değilseniz, Instagram’da bir sürü takipçinizin olmasını genelde bekleyemezsiniz. Instagram’da açtığınız sayfanın tutulması ve paylaşımlarınızın geniş kitlelere ulaşması kolay değildir, kabul ediyoruz ama imkansız da olmadığını biliyoruz. Instagram’ı doğru kullandığınız takdirde şirketinizin ölçeği ne olursa olsun, amaçlarınıza ulaşmayı başarabilirsiniz. Size sunduğumuz önerileri dikkate alarak marka bilinirliğinizi arttırabilir, potansiyel müşterilerinize ulaşabilir ve ürün ya da hizmetlerinizin daha fazla talep görmesini sağlayabilirsiniz.

Hashtag Kullanımı Stratejinizin Bir Parçası Haline Gelsin

Şirketinizle ilgili yaptığınız paylaşımların kalitesi Instagram’da popüler hale gelmek için çok önemlidir. Ancak en az postlarınızın kalitesi kadar, postları yayımlarken kullandığınız Hashtagler de başarınızı etkileyecektir. Paylaşımlarınızın ardındaki hikayeyi takipçilerinize doğru aktarırsanız daha fazla ilgi çekersiniz, üstelik takipçileriniz olmayan ancak kullandığınız hashtaglere ilgi duyan kişileri de sayfanıza çekebilirsiniz. Instagram kullanıcılar ürün ya da hizmetlerinizle ilgili platform genelinde bir araştırma yaptıkları zaman kullandığınız hashtagler sizin sitenize bu kişileri de yönlendirecektir. Yerinde kullanılan Hashtagler ilgili aramalarda sayfanızın ön plana çıkmasını sağlayarak sayfanızın ziyaretçi trafiğini arttırırlar. Ancak hangi hashtagi nasıl kullanacağınızı önceden belirlemelisiniz. Klasik kalıplar kullanacaksanız özel bir durumu ifade edip etmediklerini öğrenmelisiniz. Yanlış seçimleriniz marka imajınıza zarar verebilir.

Instagram Topluluğunun Parçası Haline Gelin

Sayfanızın etkileşimini arttırdığınız ölçüde başarılı olursunuz. Tüm sosyal medya platformları gibi Instagram’da da durum aynıdır. Kısıtlı bir çevreye hitap eder, beğenilerinizi esirgerseniz Instagram genelinde yeterince parmak iziniz olmaz. Takip ettiğiniz kişilerin gönderilerini beğenin, yorum yapın, Instagram özelinde düzenlenen kampanyalara katılın; kısacası varlığınızı ve etkileşime hazır olduğunuzu hissettirin.

Gönderi Sıklığınızı Doğru Belirleyin

Paylaşım sıklığı hakkında kafa karıştırıcı bir çok öneriye şahit olabilirsiniz. Bu nedenle günde kaç tane paylaşım yaparsanız en etkili sonucu alacağınıza dair soru işaretleriniz oluşabilir. Union Metrics tarafından yapılan bir araştırma sonucunda en verimli paylaşım sıklığının günde 1,5 paylaşım olduğu açıklanmıştır. Diğer bir deyişle 2 günde toplamda 3 paylaşım yapılması yeterlidir. Sayfanız henüz yeniyse günde 1 paylaşım sıklığı ile başlamak etkili olacaktır, çok fazla gönderi paylaşıp rahatsız edici olmamaya özen göstermenizi öneriyoruz.

Takip Edilmek için Öncelikle Takipçi Olmayı Göze Alın

Çok bilindik bir markaya sahip değilseniz, yeterince çaba harcamadığınız takdirde takipçilerin sizi bulmasını beklemek gerçekçi bir strateji olmayacaktır. Bu nedenle öncelikle profilleri sizin takip etmeniz gerekebilir. İşe tanıdığınız kişilerden başlayabilirsiniz. Kişisel Instagram hesabınız varsa mevcutta etkileşimde olduğunuz kişilere takip isteği yollayabilirsiniz. Böylece sizinle etkileşime geçmelerini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda takipçi sayısı fazla olan kişilerin etkisinden yararlanabilirsiniz. Postlarına yorum yazarak, gönderilerini beğenerek sayfanızla ilgili farkındalığı arttırabilirsiniz. Bu esnada gönderilerinizi paylaşmaya devam ederek ve Hashtagler kullanarak potansiyel müşterilerinize erişme şansınızı çoğaltabilirsiniz.

Gönderilerinizi Çeşitlendirin

Sadece görsel, sadece içerik ya da sadece video paylaşımı yaparak takipçilerinize tek düze bir profili takip ediyor oldukları hissiyatını yaşatmayın. Görsellere ağırlık verin ancak zaman zaman içerik paylaşımlarınızı da güçlendirin. Aynı şekilde içerik paylaşımlarınızın verimliliğini ölçüp videolarla da marka bilinirliğinize katkıda bulunun.

Instagram platformunda var olmaya niyetliyseniz yapacağınız tüm paylaşımlara özen göstermelisiniz. Şirketinizin sosyal medyadaki görünür yüzüne ne kadar özen gösterirseniz, sağlayacağınız faydayı o denli arttırabilirsiniz. Gönderilerinize yapılan yorumlara hızlı geri dönüş yapar ve şirketinizle ilgili yapılan olumlu olumsuz yorumlara aynı hassasiyetle yanıt verirseniz kısa zamanda marka değerlerinizi doğru bir şekilde yansıtma fırsatı yakalayabilirsiniz.