Dijital pazarlama stratejilerinizin ve sanal bilinirliğinizin kalesi web sitenizdir. Markanızla ilgili merak edilenleri yanıtlayan, ürün veya hizmetlerinizle ilgili bilgi aktaran ve aynı zamanda müşterilerinizin ilgisini çekmek için var gücüyle çalışan web sitenizin ne kadar ziyaret ettiğini periyodik aralıklarla takip etmelisiniz.

Web tasarım trendlerine uygun, fayda sağlayan ve kullanıcı deneyimini iyileştiren bir web sitesi yapmak hedeflerinizdeki başarılara erişmek için maalesef yeterli değildir. Web siteniz hayata geçtikten sonra ne kadar etkili işlediğini de analiz etmelisiniz. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sitenizde ne kadar zaman geçiriyor, hangi içerikleri okuyor, hangi yazılarınızı paylaşmaya gerek duyuyor gibi tüm metrikleri bilmelisiniz. İnternet sitenizin trafiğini ölçerseniz, stratejilerinizle ilgili somut veriler elde edebilir ve hedef kitlenizin ziyaret etmekten keyif alacağı değişimleri başlatabilirsiniz.

Web Sitenizin Trafiğini Öğrenmek Size Ne Kazandırır? : 

1.Hedef Kitlenizin Beklentilerini Analiz Edebilirsiniz

Web sitenizin trafiğini öğrenmek için en geçerli sebebiniz hedef kitlenizin ilgi alanlarını tespit edebilmektedir. Onları anlarsanız onlara daha doğru şekilde hitap etmeyi öğrenirsiniz. Web sitenizdeki içerikler ve blog yazılarınız hedef kitlenizin nabzını tutmanızı sağlar. Trafik verilerinden elde ettiğiniz sonuçlar ise tüm dijital pazarlama stratejilerinde size yol gösterir. Sosyal medya yönetimi çalışmalarınızı da blog stratejinizi de onların okumaktan keyif aldıkları konular çevresinde şekillendirebilirsiniz. Böylece zaman içerisinde hem web sitenizin trafiğini arttırır hem de dijital pazarlama çalışmalarınızın etkisini yükseltirsiniz.

2.İlgi Gören Konulara Yoğunlaşabilirsiniz

Web sitenizin ziyaretçi trafiğini öğrenirseniz, ziyaretçilerin hangi konularla ilgilendiğini ortaya çıkarabilirsiniz. Böylece onlara hitap eden değişiklikleri daha sağlam veriler ışığında gerçekleştirebilirsiniz. Belirlediğiniz değişiklikleri yapıp sonuçları takip ederek nasıl bir etki yarattığınızı analiz edebilirsiniz. Değişikliklerinizin sonuçlarını öngördüğünüzde de web sitenizi kalkındıran farklılıklar yaratabilirsiniz.

3.Reklam Çalışmalarınızın Sonuçlarını Öğrenebilirsiniz

İnternet ya da sosyal medya reklamları vermenin temel amaçlarından biri de web sitenizin tıklanma oranlarının artmasıdır. Zaman ve bütçe ayırarak verdiğiniz online reklamların ne kadar işe yaradığını yine web sitesi trafiği değerlerine bakarak anlayabilirsiniz. Yatırımlarınızın karşılığını almak için reklam politikalarınızı da revize etmenizi sağlayan bu yöntemle; hedef kitlenize nokta atışı reklamlar hazırlayabilir ve reklamların gösterim zamanlarını dahi verimli bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

4.Marka Değerinizi Ölçümleyebilirsiniz

Web sitenizi ziyaret eden kişilerin kaç tanesinin doğrudan markanızın adı ile Google araması yaptığını öğrenebilirsiniz. Web sitenize erişenlerin sektörel anahtar kelimelerini mi kullandıkları yoksa doğrudan markanızın adını mı yazdıkları marka değeri ölçümlemeniz adına hayati önemde bilgiler sunar. Eğer ziyaretçileriniz doğrudan marka adınızla arama yapıyorlarsa; doğru yolda olduğunuzu düşünebilirsiniz. Eğer web siteniz, anahtar kelime aramaları sonucunda ziyaretçi ağırlıyorsa marka bilinirliğinizi yükseltecek stratejileri hayata geçirebilirsiniz. Sosyal sorumluluk projelerine katılarak, sosyal medya yönetimi çalışmalarına ağırlık vererek, internet reklamcılığına yönelerek ve viral etki yaratan video içerikleri hazırlıkları yaparak marka bilinirliğinize katkı sağlayabilirsiniz. Üstelik verdiğiniz emeklerin karşılığını ne kadar aldığınızı da yine web sitesi trafik ölçüm değerlerini takip ederek öğrenebilirsiniz.

5.Ziyaretçilerinizin Sitenizi Nasıl Bulduğunu Anlayabilirsiniz

Web sitenizi ziyaret eden kişilerin sitenize nasıl ulaştığını anlamak ve eksiklerinizi gidermek için web sitesi trafiğinizi kontrol etmelisiniz. Organik aramalar, backlinkler, domain yazılarak ya da sosyal medya üzerinden sitenize ulaşanların oranlarını belirlerseniz tüm dijital pazarlama stratejilerinizi gözden geçirmenizi sağlayan verilerin sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda bu ölçümler sayesinde; sitenizde kalış süresini, en çok ziyaret edilen sayfaları ve ziyaret edilme sıklığı gibi önemli verilere de erişebilirsiniz.

Bir Önceki Yazımıza Gözatın : Sosyal Medya ve Pazarlama Arasındaki İlişki