Web tasarım tarihinin başında internet siteleri birer dijital broşür olarak hizmet veriyordu. Şimdi ise durum çok daha farklı. Çok daha fazla insan internet kullanıcısı ve ortak internet siteleri üzerinden, ortak bir kullanıcı deneyimini paylaşıyorlar. Bu kadar deneyimin biriktiği bir alan olarak web tasarım sektörü de günden güne gelişmeye devam ediyor. 

Artık insanlar ortak bir internet deneyimini paylaşıyorlar. İnternet siteleri ise birer dijital el broşürü olmaktan çok uzak. Sıradan diye tabir edebileceğimiz bir internet kullanıcısı; Facebook ve Instagram gibi sosyal medya mecralarını aktif olarak kullanıyor, internet üzerinden haber okuyor, dijital bankacılık uygulamaları ile ödeme işlemleri gerçekleştiriyor, internet siteleri üzerindeki içeriklere yorum yazıyor ve tepki veriyor. Bu kadar geniş imkanlara alışmış bir kullanıcı, ziyaret ettiği hemen her internet sitesinde alışık olduğu deneyimleri devam ettirmek istiyor.

İnternet siteleri kullanıcıların sahip oldukları alışkanlıkları kullanarak, ziyaretçileri kendi hedeflerine doğru yönlendirmek istiyorlar. Burada faydalı bir web tasarım ile faydasız olan kesin şekilde ayrılıyor. Bu yazımızda faydalı olan bir web tasarım projesi ile faydasız olanı ayıran küçük farklardan bahsedeceğiz.

İnsanların Ne Yapmasını İstediğinizden Emin Olun

Neden bir internet siteniz olsun istiyorsunuz? Bunu doğru bir şekilde cevapladıktan sonra yolun yarısı geride kalmış olacak. Bir çok müşteri sadece rakiplerini taklit etmek, internette bulunabilir olmak adına web tasarım projelerine başlıyorlar. Bunlar da bir hedef fakat yeterli değil. 

İnsanlar işletmenize girdiğinde ne yapıyorlarsa, internet sitenize girdiğinde de onu yapmak isteyecekler; 

  • Raflar arasında gezinip ürünlere mi bakıyorlar? O zaman size yüksek çözünürlüklü, rahat gezilebilir ürün sayfaları lazım. 

  • İhtiyaçları için sizden fiyat teklifi mi istiyorlar? O zaman insanlara kolayca doldurabilecekleri bir teklif talep formu oluşturmalısınız. 

  • Referanslarınız hakkında bilgi mi istiyorlar? O zaman daha önceki işlerinizin detaylarını gösterebileceğiniz video ve resim galerilerine ihitiyacınız var. 

Gerçekçi bir zihin ile müşterilerinizin alışkanlıklarını ve taleplerini analiz etmeli ve bunu deneyimi önceleyen bir internet sitesi kurgulamalısınız.

Hedeflerinize Hizmet Eden Bir Tasarım Oluşturun

Design Thinking

Çoğu web tasarım projesi verimli olmaktan uzaktır. Başlangıçta bir hedef belirlenmediği gibi, tasarım aşamasında da ölçülebilir hedefler öncelenmez. Sadece beğenilsin diye yapılan web tasarım projeleri sayesinde internet güzel renklerin cirit attığı, faydasız internet siteleri ile doludur. 

Ziyaretçileri bir hedefe yönlendirmek için kurumsal kimliğinizden feragat etmek zorunda değilsiniz. Yetkin bir arayüz tasarımcısı hedefleriniz ile kurumsal kimliğinizi verimli bir şekilde birleştirebilir. Markanızın kurumsal kimliği konusunda devamlılık sağlamak müşteri için de avantajlı olacaktır. İşletmeniz ile internet siteniz aynı müşteri deneyiminin devamı olmalıdır.  

Web tasarım projeniz için bir hedef belirledikten sonra yapacağınız şey; tüm tasarımı bu hedef etrafında kurgulamaktır. Her renk, her kelime ve resim sizi amacınıza ulaştıran bir adım olarak düşünülmeli. 

Genelde internet siteleri önem sırasına göre yukarıdan aşağı doğru dizilir. En önemli şey en üstte, aşağı doğru azalan önem sırasına sahip içerikler. Eğer müşterilerinizin size telefon etmesini istiyorsanız, her sayfada telefon numaranızın bulunduğundan emin olmalısınız. Sitenizin mobil versiyonunda bir “hemen ara” butonu da bu hedef için yardımcı olabilir. 

İnternet sitenizin her sayfasını hedefinize hizmet edecek şekilde planlanmalı. İnsanların size ayıracakları kısıtlı dikkat süresi içinde onlara mesajınızı vermeniz gerek. Bu sebeple hedefinize katkı sağlamayan her detay size zarar verebilir. 

Hareketli ogler ve animasyonlar ile dolu siteler artık çok geride kaldı. Artık insanlar internet sitelerini çok daha küçük ekranlar üzerinden, çok daha az dikkat ile ziyaret ediyorlar. Kısıtlı zaman ve alana sahipsiniz. Bir ürün pazarlıyorsanız; ürününüzün resimlerini, fiyatını, kargo imkanlarını tek bakışta görülecek şekilde yerleştirmelisiniz.

Geliştirme Asla Bitmez

Tüm içeriklerinizi, tüm sayfalarınızı hedefinize yaptıkları katkı ölçüsü üzerinden değerlendirebilirsiniz. Artık birçok dijital pazarlama aracı ile internet sitenizdeki trafik hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün. Web tasarım projenizin, kendine koyduğunuz hedefleri ne kadar tutturduğunu takip edebilir, proje hakkında iyileştirmeler yapabilirsiniz. İnsanların size hangi sayfadaki butonu kullanarak telefon ettiğini, bir fiyat teklif formunu doldurmadan önce hangi sayfayı ziyaret ettiğini öğrenirseniz, bu sayfaları desteklemek için bir plana sahip olabilirsiniz.