E Ticaret Nedir ?

E-ticaret sitesi açarak ürün satışı yapmak teorik olarak oldukça basit olsa da satılacak ürünün seçimi bir hayli karmaşık olabilir. Girişimciler e-ticaret siteleri için ürün seçerken detaylı düşünmek ve süreci kapsamlı olarak ele almak zorundadır. Ürünlerin yalnızca uygun fiyatlı ya da çok kullanışlı olmasına göre karar verilirse, operasyonel anlamda zorluk yaşanabileceği ihtimali göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle online olarak satışı yapılabilecek bir ürün belirlenirken öncelikle tedarikinin kolay olması, stok yapılıp yapılamayacağı, ürünün piyasada ne kadar talep göreceği ve hedef kitlenin ürüne karşı duruşu değerlendirilmelidir.

Ürün Tedarikinin Kolay Olması Gerekir

E-ticaret sitelerinde satılması düşünülen ürünlerin nitelikleri kadar kolay tedarik edilip edilemeyeceği de düşünülmelidir. Ürünün tutması ve her geçen gün daha çok satılması ihtimaline karşı hazırlıklı olunmalıdır. Dolayısıyla henüz ürün hakkında karar vermeden alternatif ürünlerin tedarik süreçleri ile ilgili kesinlik kazandırılmalıdır. Ürünü imal edip aynı zamanda e-ticaret sitelerinde satış yapmak isteyenler için bu süreç daha kolaydır. Ancak ürünü farklı bir imalatçıdan alacak olanların olası tüm aksaklıkları hesaplaması ve son kararı bu şekilde vermesi gerekir. Ürün tedariki sırasında çıkacak sorunların kargoların beklemesine, müşterilerin memnuniyetinin azalmasına ve dolayısıyla karlılığın uçup gitmesine neden olacağı aklın bir köşesinde bulundurulmalıdır.

Stok Tutulması Gerekecek Mi?

E-ticaret sitelerinin sahiplerinin karşılaştıkları bir sorun da stok tutmakla ilgilidir. Öncelikle stok tutmak için özel bir anlaşma yapılmamışsa alınan ürünlerin parası peşin ödenir ki bu da sermaye gereksinimini beraberinde getirir. Stok tutmak zaten başlı başına bir maliyet olduğu için girişimcilerin stokla ilgili sorunlarını derinlemesine düşünmesi uygun olacaktır. E-ticaret sitelerinde satılacak en ideal ürünlerle ilgili çok yer kaplamadığı, bozulmadığı veya diğer bir deyişle son kullanma tarihlerinin olmadığı söylenebilir. Dolayısıyla henüz faaliyetlerine yeni başlayan ve marka bilinirliğini sağlayamayan girişimciler için gıda ürünlerinin satışından ziyade tekstil ve hediyelik eşya gibi dayanıklı malların satışı daha doğru bir tercih olacaktır.

Ürün Rekabeti Ne Kadar Fazla?

Rekabetin yoğun olduğu ürünleri satmanın yeni girişimciler için hem dezavantajları hem de avantajları vardır. Ürünün hali hazırda talep görmesi ürünü düşük fiyata satabilenler için kısa sürede kazanç anlamına gelebilir. Ancak bir farklı bakış açısıyla hali hazırda ürünün satışını yapan e-ticaret siteleri arasından sıyrılmak da düşünüldüğünden zor olabilir. Rekabet düzeyi düşük olan bir ürünün satılması risk barındırsa da hedef kitlenin analizi doğru yapıldığında o ürünün satıldığı ender e-ticaret sitelerinden biri olmak girişimcilerin karlılığını arttırabilir. Hedef kitlesini doğru belirleyen ve hedef kitlesi e-ticaret sitelerini tercih eden girişimciler yatırımlarının karşılığını dijital pazarlama stratejilerini dikkate aldıkları takdirde hızlıca alabilirler.

E-ticaret sitesi açmak kazançlı bir yolu aralamanın ilk adımı olarak düşünülebilir. Ancak gerekli web tasarım hizmetleri alınmazsa; sosyal medya yönetimi ciddi bir şekilde gerçekleştirmezse ve dijital pazarlama stratejileri es geçilirse yatırımcıların yüzünün gülmesi ürün seçimi ne kadar doğru yapılırsa yapılsın zorlaşacaktır.