E-ticaretin potansiyeli ticaret dünyasında ağırlığını hissettirdikçe, bu alanda devletin de sunduğu destekler çoğalıyor. 2018 Haziran ayında başlatılan E-İhracat Seferberliği sayesinde üreticinin fırsatları çoğaltılırken; e-ticarete geçiş konusunda kararsızlık yaşayanlar harekete geçiriliyor.

2023 yılına sayılı zaman kalmışken; ihracat hedeflerine ulaşılması adına yepyeni bir seferberlik ilan edildi. Türkiye’nin 500 milyar dolar ihracat hedefine yaklaşması adına; Ekonomi Bakanlığı’nın destekleri, TOBB’un işbirliği; Vakıfbank ve Halkbank’ın katkılarıyla E-Ticaret Seferberliği projesinin lansmanı gerçekleştirildi. 

Projenin temel amacı daha önce ticari yaşantısı boyunda hiç ihracat yapmayan; ihracat prosedürlerini bilmediği için süreçten çekinen girişimcileri ihracat yapmaya sevk etmek. Böylece Türkiye’nin ithalat – ihracat dengesini iyileştirmek ve KOBİ’lerin ihracattaki payını yükseltmek! Tüm bu amaçların gerçekleştirilmesi amacıyla proje dahilinde E-Ticaret Sitelerine Toplu Üyelik Desteği hayata geçirildi. 

E-Ticaret Sitelerine Toplu Üyelik Desteği Nedir?

E-Ticaret Sitelerine Toplu Üyelik Desteği

Online platformlarda ürünlerini tanıtmak isteyen şirketlerin küresel bazda müşteri bulabilmelerini sağlamak için başlatılan bu destek programında; dünyanın en önde gelen e-ticaret sitesi olan Alibaba.com üyelikleri desteklenecek. TOBB’a bağlı oda ve borsaların üyesi olan şirketler Alibaba.com sitesine üye olmak isterse üyelik bedelinin ön finansmanını TOBB üstlenecek. Sonrasında üyelik bedelinin %80’inin Ekonomi Bakanlığı; %20’sinin ise Vakıfbank ve Halkbank tarafından karşılanacağı bu seferberlik dahilinde; ihracat yapmak isteyen şirketler bedel ödemeden küresel piyasalarda tanıtımını yapabilecek. E-ihracat yapmak isteyen; ürünleri ile dünyadaki binlerce firmaya kendini tanıtmak ve kazançlarını çoğaltmak isteyen şirketler ücretsiz üyelik avantajıyla Alibaba.com’da boy gösterecek. 

E-Ticaretin Potansiyeli Yükseliyor

E-Ticaretin Potansiyeli Yükseliyor

E-ticaret yalnızca Türkiye’de değil; dünya genelinde büyük bir artış gösteriyor. Yurt içi ve yurt dışı alışverişler dünya ekonomisini canlandırırken; küresel platformlarda var olan firmalar ihracat yapma şanslarını kat be kat arttırıyor. Üreticilerin yurt dışındaki müşterileri ile doğrudan iletişime geçmesine olanak e-ihracat; sınırları aşan e-ticaret olarak gelişmekte olan ülkeler için ciddi bir potansiyel olarak değerlendiriliyor.

E-ihracat son yıllarda büyük bir ivmeyle yükseliyor; 2020 yılına kadar pazar değerinin 3.4 trilyon dolar olması öngörülen e-ihracat Türkiye’nin cari açığının kapatılması için büyük bir fırsat olarak nitelendiriliyor. Hangi ülkelere e-ihracat yapılacağının belirlenmesi zorlu bir analiz olsa da bu noktada da devreye dünya genelindeki ihracat ve ithalat yapan firmaları buluşturan e-ticaret siteleri giriyor. 

E-İhracat Üreticilere Büyük Fırsatlar Sunuyor

E-İhracat Üreticilere Fırsatlar Sunuyor

Firmadan son kullanıcıya (B2C) ve firmadan firmaya (B2B) satış yapan şirketler için e-ticaret yeni müşteriler kazanmanın en pratik yolu olarak tanımlanıyor. Özellikle ürünlerini aracılar vasıtasıyla farklı şirketlere satan üreticiler e-ihracatın karlı yüzüyle tanışabiliyor. Uluslararası pazarlarda kendi ürettiği ürünleri satma hayali kuran şirketler eskiden yalnızca uluslararası fuarlarda, iş gezilerinde ve yeni Pazar arayışı için yaptıkları görüşmelerde kendilerini tanıtma imkanı buluyorken; e-ticaret sitelerine üyelik yaparak bir anda gözlerini ihracatın kalbinin attığı piyasadaki rekabet ortamında açıyor. Hedef pazarlara ve potansiyel müşterilere erişim zorluklarını ortadan kaldıran E-İhracat seferberliği; daha önce ihracat yapma fırsatı bulamayan üreticilerin de daha kararlı adımlar atması için gerekli ortamı hazırlıyor. 

E-Ticarete Geçiş Artık Bir Zorunluluk

E-Ticarete Geçiş Artık Zorunluluk

Her zaman altını çizdiğimiz gibi; internet tüm dünyayı değiştiriyor. Tüketici alışkanlıkları, ticaret anlayışı ve ihtiyaçlar internetin çizdiği sınırlarla uyumlu hale geliyor. Dijital pazarlama alanındaki gelişmeler de bu sürece eklenince e-ticarete geçiş tercihten çok hayatta kalmak isteyen şirketler açısından zorunluluğa dönüşüyor. 

Siz de kabuğunuzdan çıkmak, ürünlerinizi dünyanın dört bir tarafına göndermek ve yüksek kazançlar elde etmek istiyorsanız E-İhracat seferberliğini kaçırmayın! E-ticaret trendine uyun ve yurt dışı bağlantılarınızı arttırıp satış ağınızı genişleterek hayallerinize ulaşın,