Yeni müşteri kazanmanın en temel yollarından biri reklam vermek. İşinizi doğru anlattığınız doğru reklamlarla yeni müşteri kazanımınızı ciddi oranda artırabiliyoruz.

Yapılan reklamların sonucunda, potansiyel müşterilerinizin yeni müşterileriniz olması için en önemli kriterlerden biri de güven. Dijital varlığınız, dijital dünyadan kazanacağınız müşterileriniz için en önemli güven faktörlerinden biri. 

Gerçek Bir İşletme Olup Olmadığınız Sorusu

Müşteriler dijital platformlardan sağlanan hizmetlere halen tam olarak güvenmiş değil. Bu güvenin bir parçası da, gerçekten var olup olmadığınız, gerçek bir işletme olup olmadığınız sorusu. Bunu pekiştirecek her türlü çalışma en potansiyel müşterilerinizle aranızdaki mesafeyi kısaltıyor, müşteri ediniminiz kolaylaşıyor. 

Güveni Bırakın Fotoğraflar Sağlasın

6 yıldır profesyonel internet siteleri yapıyoruz. Gözlemlediğimiz en temel şey, insanlar okumayı pek sevmiyor. Onları yönlendirmeniz, bir akış içinde ezber bir yoldan götürmeniz gerekiyor. Olabildiğince kısa sürede psikolojik etkiyi yönetmeli ve doğru izlenimi vermemiz gerekiyor. Ancak bu şekilde istediğiniz etkiyi yakalayabiliyorsunuz.

İşletmenize Ait Gerçek Fotoğraflar

Gerçek fotoğraflar, kaliteli stok fotoğraflardan daha güven veriyor. İşletmenize ait çalışma ortamlarından, ekip arkadaşlarınızdan oluşan fotoğraflar müşterileriniz gözünde gerçek bir işletme olduğunuz algısını güvenilebilirlik noktasında pekiştiriyor.

Yaptığınız İşlere Ait Gerçek Fotoğraflar

Temsilden olabildiğince kaçınmalıyız. Temsili her fotoğraf, her görsel sizin gerçekte kim olduğunuzu ve neler yapabildiğinizi temsil edemiyor. Tüketici bunu samimiyetsiz bulmakla birlikte, size karşı güvensizliği artıyor.

Ekibinize Ait Gerçek Fotoğraflar

Yine en çok yapılan hatalardan biri de ekibe ait fotoğrafların gösterilmemesi. Gösterenlerin de temsili fotoğraflar kullanması. Temsilden olabildiğince kaçınmalı, gerçek ekibi, ekibin büyüklüğünü müşterilerimizin ulaşabileceği bir yerde tutmalıyız.

Sosyal Medyanın Etkisi

Potansiyel müşterilerinizin muhtemelen en çok yaptığı şeylerden biri de, sosyal medya hesaplarınıza bakmak. Güncel olup olmadığını kontrol etmek. Böylece halen çalışan/aktif bir işletme olduğunuzu anlıyorlar. Çünkü, dijital dünya aynı zamanda bir işletme mezarlığı. Sosyal medyalarda yoksanız, varsanız da aktif değilseniz çok geçmiş olsun.

Potansiyel Müşterileriniz Size Ulaşabiliyor Mu?

Hepimiz, bir hizmet/ürün satın almadan önce yüzeysel bir araştırma yapıyoruz. Hatta dijital dünyada standart müşterilerden biraz daha profesyonele yakın kullanıcılar şöyle şeyler yapabiliyor: “Hepsiburada’da beğendiği bir ürünü mağazayı Google’da bulup, gerekirse daha hızlı bir teslimat seçeneğiyle ürünü direkt yerinden satın almak”. 

Gelin görün ki ne yok? Bu mağazaların bir çoğunun dijital dünyada hiç bir şekilde ne adı ne internet sitesi ne de iletişim bilgisi yok. HepsiBurada güven faktörü olmasa muhtemelen bu mağazaların hiç biri bir şey satamayacak.

E-posta İle Ulaşılabilirlik

E-posta ile iletişim günümüz internet dünyası kullanıcısının sanılandan fazla kullandığı bir iletişimi yöntemi. 24 saat içinde cevaplanmayan e postalar anormallik belirtisi olarak algılanabilir. Olabildiğince, sizinle iletişime geçmiş insanlara hızlı dönüş sağlayın.

Telefon İle Ulaşılabilirlik

Bence müşteriniz olmaya en yakın potansiyel müşterileriniz bu insanlar. Hem direkt sizi telefonla arayacak kadar ciddiye alıyorlar, hem de vakitleri az. Telefonla size ulaşmak isteyen insanları kaçırıyorsanız vay halinize!

Sosyal Medya Mesajları İle Ulaşılabilirlik

Sosyal mecralarda işletmenize ait hesaplara gelen mesajlara ne kadar kısa sürede cevap verirseniz o kadar hızlı müşteri kazanacaksınız. Sosyal mecralardan gelen mesajları cevaplayabilecek bir yapınız, personeliniz yoksa -bence- sosyal mecralardaki hesaplarınızı kapatın. En azından zarar vermesinler.

Müşterileriniz size güvenmek istiyor. Tüm bu yukarıda anlattığım şeyler, genelde en temel yanlışlar.

Düzgünce/özgünce size özel yapılmış bir internet sitesi güveni sağlamanın en kolay yollarından biri. Dijital dünyadaki varlığınızın zayıflığı, size güvenmeyi zorlaştırıyor.