İnternetin yaygınlaşması ve işletmelerin internet üzerinden müşteri çekmeye başlamasıyla dijital pazarlama stratejileri önem kazanmaya başladı. Başlangıçta geçici bir furya olarak düşünülse de günümüzde dijital pazarlama yöntemleri şirketlerin vazgeçilmezleri arasında yer almayı başardı. Yerel işletmeleri bulmak için dahi internete başvuranların sayısı azımsanamayacak denli fazla olunca; sizler için en başarılı dijital pazarlama ipuçlarını bir araya getirdik.

İnternet Reklamlarınız İçin İpuçları

 1. İnternet reklamları vermeden önce Bing, Yahoo ve Google arama motorlarının reklam kurallarını detaylı bir şekilde öğrenin.
 2. Web sayfanızın URL’sini satışını yapmak istediğiniz ürün ya da hizmetle ilgili olacak şekilde optimize edin.
 3. Web sitenizdeki başlıklara hedef anahtar kelimeleri ekleyerek arama yapıldığı zaman görüntülenme şansınızı arttırın.
 4. Tüketicilerin ne yapmasını istiyorsanız arama ağı reklamlarınızda harekete geçirici cümleler kullanın. Örneğin “Hemen sepete ekle!” cümlesi; satın alma dürtüsünü güçlendirecektir; yardımını görebilirsiniz.
 5. “Tıkla ve ara” uzantısı kullanacaksanız; hangi reklamın daha verimli olduğunu anlamak için izleme numarası kullanın.
 6. Reklamlarınızda şirket adını yazarak karakter limitinizi doldurmayın. Optimize ettiğiniz URL’nin içerisinde işletme adınız olacağı için reklam metninin içerisine de yazmanıza gerek kalmayacaktır.
 7. Reklamlarınızı büyük harflerle yazmayın.
 8. Metin reklamlarında noktalama işaretlerini doğru kullanmaya çalışın ve hatta kullanın.
 9. Marka adını tescillemediyseniz, reklamlarınızda kullanmamaya özen gösterin.
 10. Reklamlarınızda anlamsız ve bilinmeyen kısaltmalar kullanmaktan kaçının.

Web Siteniz İçin İpuçları

 1. Web sitenizi yakın zamanda güncellemediyseniz mutlaka güncelleyin. Sade ve modern bir tasarım dijital pazarlama yöntemlerinin başarısını arttıracaktır.
 2. Web sitenizi mutlaka mobil uyumlu yaptırın. Cep telefonlarında internet erişiminin olması; daha çok kişiye ancak mobil uyumlu web sitesi yaptırırsanız ulaşabileceğiniz anlamına gelmektedir.
 3. Arama motorları sıralamasındaki yerinizi olumsuz bir şekilde etkilememek için web sitenizle ilgili bilgileri; tanımlamaları, alt metinleri ve başlık taglerini ekleyin.
 4. Web sitenize katkı sağlaması için bir blog açın. Düzenli olarak güncelleyip yeni yazılar eklediğiniz bir blok sizi rakiplerinizden ayırırken aynı zamanda arama sonuçlarındaki sıralamanızı da yükseltecektir.
 5. Yerel müşterilere hitap etmek ve onları işletmenize çekmek için adresinizle ilgili anahtar kelimeleri web sitenizde geçirin.

SEO İpuçları

 1. İşletmenizin dijital bilinirliğini arttırmak için oluşturduğunuz bloga paylaşılmaya değer içerikler eklemeli ve bunu düzenli olarak yapmalısınız.
 2. Oluşturduğunuz blog sayfasına “Paylaş” butonları eklemelisiniz. Böylece sosyal medyada yazılarınızı paylaşmak isteyenler kolaylıkla reklamınızı yapabilirler.
 3. Google+ platformundaki bilgilerinizi güncellemelisiniz. İşletmenizin açık olduğu günler ve saat aralıklarını girmelisiniz. Böylece Google Haritalar kullanan kişilere erişebilirsiniz.
 4. Google Plus ve Yelp gibi platformlarda işletmeniz ile ilgili postlar yayınlamalısınız. Apple Haritalar’da ön plana çıkmak için bu stratejilerin faydasını görürsünüz.
 5. Lokasyon odaklı anahtar kelimeleri web sitenize, blogunuza ve hatta sosyal medya hesaplarınıza eklemelisiniz.
 6. Takipçileri çok olan kişilerden ve ilgili sektördeki firmaların web sitelerinden backlink alın. Web sitenizin güvenirliğini arttıran bu strateji sayesinde ziyaretçi trafiğinizi arttırabilirsiniz.
 7. Google Autorship platformuna kayıt olarak kişisel markanızı yaratın. Uzmanlığınız olan konularda içerik paylaşma, markanızı tanıtma ve web sitenizin ziyaretçi trafiğini arttırma şansı yakalarsınız.
 8. Blogunuzda paylaştığınız postları belli aralıklarla farklı resimlerle yeniden paylaşabilirsiniz.
 9. Firmanız hakkında yapılan olumlu yorumları yayınlayın; markanızın bilinirliği ve güvenirliği bu şekilde artacaktır.
 10.  Firmanızla ilgili olumlu yorum aldığınızda bu yorumları web sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza taşıyın. Bu strateji ile lokasyon bazlı arama yapan potansiyel müşterilerinize erişebilirsiniz.
 11. Görselleriniz hem satışlarınızı arttırır hem de arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltir. Görsellerinizi isimlendirmeyi ihmal etmeyin böylelikle Google görsel aramalarında da çıkma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarınız İçin İpuçları

 1. Sosyal medya hesaplarınızda paylaşım yapmadan önce ayrıntılı bir şekilde düşünün. Basit ve özensizce hazırlanan paylaşımların marka imajınıza zarar verebileceğini unutmayın.
 2. Çalışanlarınız da firma imajınızı yansıttığı için; onların şirketinizle ilgili yaptığı paylaşımlar konusunda bilinçlenmelerini sağlayın.
 3. Trend olan bir hashtag kullanmadan önce gerçekte neyi ifade ettiğini araştırın.
 4. Sosyal medyada markanızı paylaştığınız anda olumlu ve olumsuz bir çok yorumla karşılaşmaya hazırlıklı olun. Gelen bildirimleri takip edin ve sizinle iletişime geçmeye çalışan müşterilerinize hızlı bir şekilde geri dönüş yapın.