Dijital pazarlama stratejileri kendi içerisinde evriliyor ve firmaların bu stratejilerden maksimum fayda sağlayabilmesi adına gün geçtikçe daha etkili hale getiriliyor. Bu yazımızda firmaların marka bilinirliğini arttıran, hedef kitlelerinin farkındalığını çoğaltan ve internet ortamındaki ayak izlerini fazlalaştıran bir stratejiyi; “remarketing pazarlama” yönteminin detaylarını paylaşacağız. “Remarketing nedir?”, “Remarketing pazarlamanın avantajları nelerdir?” gibi en çok merak edilen soruların yanıtları sizleri bekliyor.

Remarketing Nedir?

Kelime anlamı “yeniden hedefleme” olan remarketing aynı zamanda “yeniden pazarlama” olarak da Türkçe’ye çevrilebilir. Bu stratejinin ne olduğu aslında adından da anlaşılabilir. Firmanızın web sitesini ziyaret eden bir müşteri olduğunu varsayalım. Sitenize giriyor, ürün veya hizmetlerinizi inceliyor, sonrasında ise sitenizden çıkış yapıyor. O sırada sitenizden neden çıktığını bilebilir misiniz? Belki misafir geldi, belki kapı çaldı, belki acil bir işi çıktı ve satın alma kararı veremeden sitenizden ayrıldı. Olamaz mı? Elbette olabilir. Kişiler gezdikleri web sitelerinden anında çıkmak zorunda kalabilirler, burada sorun onlara markanızı yeniden hatırlatabilmektir. Kendinizi unutturmamak, onlara daha önce baktıkları ürün ya da hizmetleri hatırlatmak gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? İşte rematketing de tam olarak burada devreye girer. Kullanılan cookie bazlı bir teknoloji sayesinde sitenizi ziyaret eden kişilerin bilgisayarlarına basit bir koda sahip cookie yerleştirilir. Böylece kullanıcılar sizin sitenizden çıksalar ve başka sitelere gitseler dahi sizin sitenizin reklamıyla karşılaşırlar.

Remarketing günümüzde en çok tercih edilen satış ve pazarlama stratejilerinden biri haline gelmiştir. Temel amacı daha önceden firmaların web sitelerini ziyaret eden kişilere firmaları unutturmamaktır. Özellikle online satış yapan firmaların daha çok müşteri çekmesini sağlayan bu strateji artık tüm firmalar tarafından kullanılmaktadır. Kişiler web sitelerini gezdikten sonra o siteleri unuturlar ve doğal olarak dikkatleri dağılır. Fakat firma remarketing stratejisini kullanıyorsa, potansiyel müşterileri web sitesine geri döndürebilir. Bu olanak firmalara büyük bir güç vermektedir. Reklamların özelleştirilmesi adına yaratıcı mesajlar müşterilere ulaştırılarak marka değerleri yansıtabilir. Hem görsellerin hem de yaratıcı metinlerin gücü remarketing pazarlamada birleştirilir.

Kimler Remarketing Pazarlama Stratejisini Kullanabilir?

Remarketing pazarlama tüm firmalar, kurum veya kuruluşlar tarafından kullanılabilir. Müşteri kitlesini arttırmak isteyen, marka bilinirliğine katkı sağlamayı hedefleyen tüm aktörler için remarketing pazarlama fayda sağlayacaktır. Remarketing pazarlama ile ilgili süreçlerin dikkatlice planlanması gerekir. Eğer bu strateji çok fazla kullanılırsa marka kullanıcıların gözünde bunaltıcı bir hale gelebilir. Bu nedenle tüm dijital pazarlama stratejileri gibi remarketing pazarlamanın da doğru ve dozunda kurgulanması gerekmektedir.

Remarketing Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

En etkili reklam stratejileri arasında yer alan remarketing pazarlama firmalara birçok avantaj sağlamaktadır. Geri dönüş oranı yüksek olan ve markanın bilinirliğine katkıda bulunan remarketing pazarlamanın başlıca avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Potansiyel müşterilerle temasta kalınmasını sağlar; Sitenizi bir kere ziyaret eden ve inceleyen kişiler potansiyel müşteri olarak algılanır; başka sitelerde gezinseler dahi reklamlarınızla karşılaştıkları için sizin markanız akıllarında kalır.
  • Düşük maliyetlidir ve geri dönüş oranı yüksektir; Remarketing pazarlama firmalara pahalıya mal olmaz. Tıklama başı maliyeti düşük olmasına rağmen etkisi fazla olduğu için satışları arttırma noktasında fayda sağlar. Rekabetin en yoğun olduğu sektörlerde dahi bu pazarlama stratejisini benimseyen firmalar rakipleri arasında farklılaşabilirler.
  • Remarketing marka bilinirliğine katkı sağlar ve firmaların güvenilirliğini arttırır.

Tüm bu faydalarının yanı sıra remarketing pazarlamanın kendine has dezavantajları da bulunur. Bazı internet kullanıcıları ayak izlerinin firmalar tarafından takip edilmesinden rahatsızlık duyabilirler. Üstelik gösterilen reklamların dozu doğru ayarlanmazsa markaya karşı antipati beslenebilir. Bu nedenle firmanız için birçok avantajı olan remarketing pazarlama yöntemini kullanacaksanız, konusunda profesyonel olan ve reklamları düzenlerken geniş değerlendirme yapabilen kişilerle çalışmalısınız.