Bayilik alarak ya da sıfırdan yeni bir fikir bularak kendi işinizin sahibi olduğunuzda yapabileceğiniz en doğru hamle; web sitesi kurup tanıtımınızı yapmanızdır. Web siteleriniz 7 gün 24 saat boyunca müşterilerinize tanıtımınızı yaparak hizmet ya da ürünlerinizle ilgili en doğru bilgiyi aktarır. Normalde fiziki işletmenizi gören kişi sayısından çok daha fazlası web sitenizi ziyaret eder. Böylece satışlarınızı arttırma ve firmanızın kazançlarını çoğaltma fırsatı yakalarsınız. 

Web sitenize gelen ziyaretçi sayısını arttırabilmeniz için Google arama sonuçlarında yükselmeniz gerekir. SEO teknikleri olarak bilinen iyileştirmelerle Google’ın web sitenizi önceliklendirmesini sağlayabilirsiniz. Ancak amacınız üst sıralara çıkmaksa web sitenizde yaptığınız iyileştirmelerin Google’ın kabul etmesi gerektiğini unutmamalısınız. Doğru ve etik stratejiler uygulamadığınız takdirde web siteniz Google’ın sayfalar denizinde diplere batabilir. 

Siyah Şapkalı SEO Tekniklerinden Uzak Durun 

Web sitelerinin Google tarafından cezalandırılmasının en yaygın nedeni “black hat SEO” teknikleridir. Metinleri anahtar kelimelerle doldurma, gizli tekstler, bağlantılı linkler kullanarak Google’ın dikkatini çekerseniz; web sitenizin sıralaması geri döndürülemez şekilde diplere inebilir. Web sitenizi Google’da yükseltmek için uygulanan SEO tekniklerini aceleye getirmemelisiniz; hızlıca yükselmenize sebep olan faktörler meşru değilse, bu yöntemlerden uzak durmalısınız. SEO çalışmalar her web sitesinin performansını yükseltir fakat kuralına uygun yapılmadığında yarardan çok zarar getirir. Aceleci olmayın, meşru stratejiler kullanın ve biraz sabrederek web sitenize gelen ziyaretçi sayısının artmasına şahit olun. 

Kopya İçerikler 

Web sitenizdeki bir yazının ya da diğer bir web sitesinde bulunan içeriğin aynısını kullanmanız Google’daki sıralamanızı düşürür. Çünkü bu içerikleri Google düşük kaliteli olarak algılar ve kullanıcılara verimli bilgiler vermediği kanısına kapılır. Doğal olarak sıranızı düşürerek, kullanıcılarının bu içeriklere maruz kalmasını engeller. 

Sitenizdeki ürün ya da hizmetlerinizi, firmanızı, müşterilerinize sağladığınız faydaları kendinize ait özgün cümleler ile ifade etmek hem sitenizin Google sıramasındaki performansını hem de site ziyaretlerinin satışa dönüşme oranını arttıracaktır. Kendinizi bu konuda yeterli görmüyor ya da vakit ayıramıyacağınızı düşünüyorsanız, bir dijital reklam ajansından içerik hizmeti satınal abilirsiniz.  

Web Sitenizi Hızlandırın

Google’ın amacı kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve kullanıcılara mümkün olduğunca özgün bilgilerin sunulmasını sağlamaktır. Bu nedenle ürün ya da hizmetlerinizi tanıttığınız web sitesi yavaş açılıyorsa; web sitenizi hızlandırmalısınız. Hızlı açılmayan, zayıf performans gösteren sitelerde kullanıcılar zaman kaybetmek istemezler. Sadece yavaş olduğu için sitenizdeki ürünleri incelemeyen birçok potansiyel müşterinizi kaçırabilirsiniz. Müşteriler kaçmaya devam ettikçe de Google sitenizin kalitesini sorgulamaya başlar. 

Başınıza gelebilecek en kötü şey ise; internet sitenizin yüklemesi tamamlanmadan çıkan ziyaretçileriniz olacaktır. Google bu kullanıcı davranışından sitenizin kalitesiz içerikler ve kullanışsız bir tasarıma sahip olduğu sonucunu çıkaracaktır. 

İnternet siteleri ziyaret eden insanlardan neredeyse %65'i mobil cihazlar kullanıyor. Ayrıca internet sitelerine gelen mobil trafiğin de %70'i 3G ve daha yavaş bağlantı hızlarını kullanıyor. Bu açıdan bakıldığında, internet sitenizin yüklenme hızı çok önemli bir ayrıntı. 

Sitenizin Güvenliğini Arttırmalısınız

Web sitenize gelen kullanıcıların güvenliğiniz sağlama konusunda eksikseniz Google web sitenizi sonuç sayfalarında göstermeyecektir. Google aracılığı ile size ulaşan kişilerin güvenlikleri Google’ın sorumluluğundadır ve bu nedenle güvenlik zafiyeti olan sitelere ziyaretçi gitmesini istemez. Geçen sene web sitelerinin hacklenme oranı %32 seviyelerine ulaşınca Google web sitelerinin güvenli olup olmadığını her zamankinden çok daha fazla ciddiye almaya başladı. İsim soy isim ve kredi kartı bilgileri üçüncü tarafların elinde olumsuz kullanılabildiği için Google sıralamaya dahil ettiği sitelerin güvenlik önlemlerini sorgulamaya ve kriterleri karşılamayanların arama sonuç sayfalarındaki sırasını düşürmeye başladı.