Wireframe bir internet sayfasının ana yapısını, hangi öğeleri barındırdığını, bu öğelerin birbirine karşı oranlarını tek bakışta görebileceğiniz ve kullanıcıya sorun yaratması muhtemel noktaları keşfedebileceğiniz bir taslak çalışmasıdır. Bu iki boyutlu ve renksiz taslak çalışması üzerinden kullanıcının takip etmesini umduğunuz bağlantıları, sayfalar arasındaki muhtemel akışı planlayabilirsiniz. Wireframe bir internet sayfasının iskeletini temsil eder. Güzel değildir ama ayakta durmamızı sağlar.

İşin başında, yani iskelet kurulurken doğru kararlar vermezseniz, bu iskelet üzerine kuracağınız hiçbir şey doğru olmayacaktır. 

Bir ev inşası düşünün. Başta statik hesaplar ve taşıyıcı yapının planlanması vardır. Eğer evi hakkındaki tüm çalışma ve bütçenizi duvar renklerine ayırırsanız o ev pek işlevsel olmayacaktır.

Bir Wireframe Neleri Kapsamalı?

Wireframe basit olmalıdır. Basit olduğu sürece muhtemel hataları gösterir ve kolay anlaşılabilir. Amacın sayfadaki yerleşime ve sayfalar arası navigasyona karar vermek olduğunu unutmayın. Çok fazla renk veya resim, wireframei inceleyen kişinin düzene ve gezinme öğelerine odaklanmasını engelleyebilir. İskeletin basit bir görsel temsilini tasvir etme hedefinize ulaşmak için renk, resim, grafik ve stilize yazı tiplerinin kullanımını ortadan kaldırdığınızdan veya azalttığınızdan emin olun.

Şunları aklınızdan çıkarmayın;

  • Reklerinizi gri, siyah ve beyazdan uzaklaştırmayın.

  • Genel bir yazı tipi kullanın. Bu, kullanıcının tipografinin tarzından rahatsız olmasını önlemeye yardımcı olur. Yazı tipi aracılığıyla bilgi hiyerarşisini göstermek yine de önemlidir. Bunu aynı yazı tipinin çeşitli boyutlarını kullanarak yapmaya odaklanın. 

  • Stilize edilmiş grafik ve görüntülerden kaçının. Bunun yerine sayfada resim gelmesi gereken yere bir placeholder (orada resim olacağını belirten basit bir kare) yerleştirin. Burada sayfadaki yerleşime karar veriyorsunuz, tasarım akımına değil. Sayfada video olmasına karar verdiğiniz yere ise içinde play butonu olan bir kare yerleştirin. 

Sizi Wireframe Kullanmaya İkna Edecek Beş Neden

1. Önemli Konuları Başta Düşünün 

Wireframe gerek sizin gerek müşterinizin tasarım hakkında başta düşünmenizi sağlamak için harika bir araçtır. Bir wireframe üzerinden tasarım ve font gibi estetik kaygılara takılmaksızın tasarımın ana hatlarını takip edebilirsiniz. Amacınız bir sayfada hangi öğelerin olacağına ve bu öğelerin hangi işlevleri yerine getireceğine karar vermek olduğu zaman wireframe sizi tüm ayrıntılardan kurtararak doğru noktaya odaklar. Wirefram üzerinde işiniz bittiğinde elinizde tasarlayacağınız internet sitesinin tüm sayfaları, bu sayfaların yapıları, sayfalarda bulucak öğelerin listesi ve bilgi mimarisi olur. 

2. Bir Teşhis Aracı Olarak Wireframe

Wireframe sorunları erken teşhis etmenize yardımcı olur. Kullanıcılara sorun yaratacığını düşündüğünüz bir düzenlemeyi wireframe üzerinde gerçekleştirmek, çalışan bir tasarım üzerinde gerçekleştirmekten daha kolay ve ucuzdur. Tamamlanmış yüksek kaliteli bir maket üzerinde revize yapmak her zaman tehlikelidir. Bu tip sorunları wireframe üzerinden başta keşfetmek, tasarım sonrasında gelebilecek revizeleri minimuma indirir. Başka bir deyişle, internet siteleri konusundaki en önemli konu olan işlevsellik konusunu en başta düşünmek sizi telafi çarpmalarından kurtaracaktır.  

3. Projeyi ve İnsanları Tanıyın

Bir wireframe üzerinde çalışmak size projeyi ve müşteriyi tanıma fırsatı verir. Müşteriler genelde odaklanmaları gereken yerleri kaçırırlar. Birinden projesini anlatırken sabırlı olmasını beklemek zordur. Wireframe sayesinde websitelerini ve projeleri adımlara ve sayfalara bölerek üzerlerinde düşünme fırsatı bulabilirsiniz. 

4. Konuşmaları Doğru Noktaya Odaklayın

Wireframe size geri bildirim sağlar. Bir çok kişi ne istediğini görmeden anlatamaz. Bir wireframe üzerinden insanlar fikirlerini ve taleplerini açığa vurabilirler. Böylece ileriki aşamalarda yaşayabileceğiniz acı sürprizlerin önüne geçmiş olursunuz. 

Çoğu zaman wireframe için ayrılması gereken işgücü, vakit ve maliyet kayıp olarak görülür. Bir wireframe sizi çok daha pahalıya mal olabilecek hatalardan koruyan bir sigorta gibidir. 

5. Neyin Ne Kadar Önemli Olduğuna Karar Verin

Bir internet sayfasında olması gerekenler üzerine konuşmanın en gerçekçi yolu wireframe’dir. Bu sayfada neler olsun dediğinizde size anlatılanlar muhtemelen o sayfaya asla sığmazlar. Bir wireframe size gerçek sınırlarınızı gösterdiğinde neyin daha önemli ve neyin daha az önemli olduğuna karar verirsiniz. 

Sonuç

Wireframe üzerinde çalışmak size ölçülebilir faydalar sağlar. Projeleri daha net ve ayrıntılı şekilde anlamanıza yardımcı olur. Böylece tasarımın ileriki aşamalarında, ki buralarda revize her zaman daha pahalıdır, gelebilecek itirazları daha başta görmenizi sağlar.

İster tasarımcı olun, ister müşteri, wireframe çizmek için ister aracı programlar kullanın, ister bir kalem kağıt, bunlar farketmeksizin, bir dijital platform hakkındaki fikirlerinizi anlamlı parçalara bölerek görselleştirebilmenin henüz icat edilmiş en verimli yolu wireframedir. Bu imkanı kaçırmayın.