İşletmeniz ya da markanız için uygun bir web tasarım firması bulmak düşündüğünüzden zor olabilir. Uzaktan baktığınızda, web tasarım firmalarının hepsi aynı görünür ve aynı hizmeti verirler. İşin içine girdiğinizde ise, iyi bir web tasarım hizmetinin uzmanlık gerektirdiğini görürsünüz. İşin içine taleplerinizi ve firmanızın hedeflerini koyduğunuzda, doğru bir firmadan hizmet almanın sizin için ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. 

Bir internet sitesi sahibi olmak istemek ya da mevcut internet sitesini yenileme fikri temelde pazarlama amacı güden bir plandır. Bu kararın alındığı toplantıların ana konusu pazarlamadır. Bu açıdan web tasarım talebinizi pazarlama mantığı, hatta pazarlama ekibi ile oluşturmalısınız. 

İnternet insanların satın alma kararlarını etkiliyor. Teknolojinin gelişmesi sayesinde internete erişimi kolaylaşan insanlar artık satın alma kararı verirken %67 oranında internetten faydalanıyorlar. 

Günümüzde bir internet sitesi işletmeler için yeni müşteri kazanımında kilit rolde. Doğru zamanda, doğru insanların önüne, doğru içerik ile çıkabilmek işin büyük kısmını oluşturuyor. Siz, kendi işiniz açısından internetin bu kadar önemli olmadığını düşünüyorsanız, markanız için aşağıdaki soruları kendinize sorun;

  • Şirketinizin internette kaç kullanıcı tarafından arandığını biliyor musunuz?
  • Arama motorlarının sonuç sayfalarında ilk 10 sırada bulunan sayfalarınız hangileri?
  • Her ay kaç insan internette yaptığı bir arama sonunda internet sitenizi ziyaret ediyor?
  • Arama motorlarından gelen insanlar sizin için önemli kelimeleri aratan potansiyel müşteriler mi?
  • Bu insanlar internet sitenizde nasıl geziniyorlar?
  • Rakiplerinizin internet sitelerinin trafik durumu nasıl?

Doğru bir web tasarım firması ile anlaştığınızda yukarıdaki soruların cevapları sizin için moral verici olacaktır.

Bir Web Tasarım Firması İle Anlaşmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Marcus Sheridan “Günümüzün bilgi çağında, bir şirketin web sitesi tüm işlerinin anahtarıdır.” diyor. İşinizin başarısı için web sitenizin ne kadar önemli olduğunun bilince varmanız ve gerçekten işinizi büyütmek konusunda size yardımcı olacak, doğru hizmet vereni bulabilmeniz açısından firma seçerken dikkat etmeniz gereken önemli hususların bir listesini hazırladık.

Tüm İşler Şirket İçinde Mi Yapılıyor Yoksa Web Tasarım Şirketi Dış Kaynak Kullanıyor Mu?

Bunu sormaktan çekinmeyin. Bir internet sitesi birden çok disiplin, yetenek ve teknolojinin birlikte çalışması ile inşa edilebilir. Tüm işleri tek bir kişinin yapması imkansızdır. Tasarım, Html, veritabanı kurulumu, Php, içerik oluşturma ve pazarlama gibi birçok farklı disiplin birlikte çalışarak bir internet sitesi inşa ederler. Bu alanlarda bilgi sahibi yetkin bir ekip, başarılı bir internet sitesi oluşturmak için yeteneklerini bir araya getirme eğilimindedir. Tüm işler şirketin içinde ya da en yakın çevresinde yapıldığında daha fazla iletişim ve sinerji oluşacak ve sonuç daha kaliteli olacaktır. En son karşılaşmak istediğiniz şey hizmet aldığınız firmanın, hizmet aldığı firma ile yaşadığı iletişim bozuklukları ve sorunlar sebebi ile teslim, iş kalitesi ve bütçe gibi konularda sorunlar çıkmasıdır. 

Size Sunulan Çözümler İhtiyaçlarınıza Göre Özelleştirilmiş Mi?

Her şirket gibi sizin şirketiniz de benzersizdir. Markanız için güçlü ve olumlu bir ilk izlenim oluşturabilmek için hedef kitlenize özel bir kullanıcı deneyimi kurgulamalı ve onlara özel çözümler sunmalısınz.

Size geliştirilmiş çözümleri kullanmak, işletmeniz büyürken daha fazla markalama, esneklik ve ölçeklendirilebilirlik sağlar. 

İş Süreçleri Nasıl?

İşletmelerin hizmet geliştirme süreçlerine bakışları, işlerinin kalitesi hakkında bilgi sağlar. Bu açıdan, hizmet alacağınız firmadan sürecin nasıl işleyeceği hakkında ayrıntılı bilgi edinin. Tasarımlar nasıl teslim edilecek, revize haklarınız nasıl olacak, teslim ile ilgili planlanan süreler… Bu adımlar hakkında bilgi edinmek sizin de beklentilerinizi yönetmenize imkan tanır

Pazarlama Deneyimleri Nedir?

Web siteniz şirketinizin yüzüdür ve uygun şekilde tasarlanır ve geliştirilirse, yeni potansiyel müşteriler kazanırken ve satış kanalınızı oluştururken en iyi satış temsilcilerinizden biri olabilir. İnternet siteniz tüm pazarlama faaliyetlerinizin merkezini oluşturabilir. Bu sebeple çalışacağınız web tasarım firmasının pazarlama konusundaki tecrübeleri sizin ufkunuzu belirleyecektir. 

Arama motoru Optimizasyonuna (SEO) Nasıl Yaklaşıyorlar?

İyi tasarlanmış ve sorunsuz işleyen bir internet sitesine sahip olmak kadar o sitenin insanlar tarafından bulunabilir olması da önemlidir. Potansiyel müşterileriniz internette yaptığı aramalarda sizi görebilmeleri satışlarınızı destekleyecektir.

Bir internet sitesinin arama motorları tarafından kolayca bulunması ve anlamlandırılabilir şekilde okunmasını sağlayan bazı teknik gereksinimler vardır. İçerik kraldır ama indexlenebilmesi şartı ile. 

İlgili Referansları Talep Edin

Geçmiş ve devam eden müşterilerine yaptıkları işlerden bir kaç referans talep edin. Bir web tasarım firması hakkında en doğru bilgiyi müşterilerinden alabilirsiniz. İnsanları arayıp, firma hakkında sorular sormaktan çekinmeyin. 

Garanti Verebiliyorlar Mı?

İnternet sitenizin tam olarak teklifte yazdığı gibi çalışacağına dair bir garanti veriyorlar mı? Projenizin gelişmesi ile ilgili ek ücretlendirmeler hariç tutularak, teklif üzerinde anlaştığınız internet sitesinin, tam anlaşıldığı şekilde sorunsuz çalışması önemlidir. 

Felsefi Olarak Uyumlu Musunuz?

Başka bir şirketle iş ilişkisine başlamanın ciddiyeti küçümsenemez. Sizin felsefeniz ve onların felsefesi arasında bir uyum bulmak çok önemlidir. Genellikle bu uyum web tasarım şirketi ile yapılan görüşmeler yoluyla anlaşılabilir. Bir web tasarım firmasının web sitesinde bulunan hakkımızda yazısı size firma ve işlerine bakışı hakkında fikir verecektir. 

Şirket Ne Kadar Büyük?

Hizmet alacağınız web tasarım firmasının kaç çalışanı var? Projenizdeki tüm ihtiyaçlar firma tarafından karşılanabilecek mi? Sizin düzenli iletişim kurabilmenizi sağlayacak bir iletişim noktasına sahipler mi? Çok büyük bir firmada projeniz karmaşaya kurban olabilir. Çok küçük bir firma ise işinizi büyütürken ihtiyaç duyacağınız desteği vermekten aciz olabilir. 

Müşterinizi Anlıyorlar Mı?

Siz bir web tasarım firmasının müşterisi olacaksınız ama aslında hizmet ettiğiniz kişiler sizin müşterileriniz. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde satın almaların %80’lik bir kısmının herhangi bir insan etkileşimine ihtiyaç duyulmadan gerçekleşeceği düşünülüyor. Buna rağmen insanların %80’i bir internet sitesine ilk defa girdiklerinde alışveriş yapmak için kendilerini hazır hissetmiyorlar. 

Birlikte çalışacağınız ekibin sizin müşterilerinizin satın alma yolculuklarını anlamaya ve her adımda tam ihtiyaçları olan içerikle onları buluşturmaya hazır olmaları gerekiyor. 

Sizin İş Modelinizde Başka İşleri Var Mı?

Sizin sektörünüzde değil, sizin iş modelinizde. İki diş polikliniği düşünün. Hatta bu poliklinikler yan yana olsun. Biri sadece 7/24 açık olması sebebi ile geceleri yeni müşteri kazanıp, burdan gelen randevular ile gündüzü doldururken, diğeri daha geniş vakitte karar verilecek estetik diş operasyonlarına odaklanmış olsun. İki poliklinik aynı işi yapıyor olmalarına rağmen iş modelleri tamamen birbirinden farklıdır. 

Birinci poliklinik için en önemli satış kanalı arama motoru reklamları ve seo olacaktır. İkinci poliklinik ise içerik pazarlaması ve sosyal medya reklamları ile müşteri bulacaktır. 

İş modelinizin büyük kısmı müşteri edinme şeklinizdir. Sizin ile aynı yöntemleri kullanan başka firmalara verdikleri hizmetleri ve bu hizmetlerin başarısını inceleyin. 

İnternet teknolojilerinin patlaması ile birlikte çok fazla girişimci bu alanda hizmet vermeye başladı. Fırsatlar yetenekli girişimcileri de yeteneksiz olanları da çeker. Yukarıdaki sorulara tatmin edici cevaplar verebilen bir web tasarım firması ile çalışmakta sorun yaşama olasılığınız çok daha az olacaktır. Doğru firmayı bulduğunuzda ise fiyat konusunda esnek olun. Bugüne kadar başarılamamış internet projelerine ödenen paralar ile muhtemelen küçük bir Avrupa ülkesi kurulabilirdi.