Mobil cihazlardan tarayıcılar aracılığı ile ulaşılan bir web sitesi Progressive Web App sayesinde mobil uygulama gibi kullanılabiliyor. Ne tam olarak bir web sitesi ne de mobil uygulama; ancak kullanıcı deneyimini maksimuma ulaştırabiliyor. 

Web sitelerinin çevrimdışı olarak çalıştırılmasını sağlayan bu uygulama ilk ziyaret edildiğinde kullanıcılara kısa yol eklenmesini öneriyor. Kullanıcı kısa yolu eklerse mobil cihazın ana ekranında bir ikon beliriyor ve uygulamaya bağlanmak için daha doğrusu uygulama görünümlü web sitesine giriş yapmak için o ikonun tıklanması yeterli oluyor. Özü web sitesi kalan ancak mobil uygulama etkisi yaratan bu tasarımların hızlı, fonksiyonel ve güvenli olmaları nedeniyle geleceğe yön verecekleri kabul ediliyor. 

Progressive Web App (PWA) Nedir?

Progressive Web App (PWA) Nedir?

Progressive Web App; yeni bir yazılım geliştirme metodolojisini ifade etmek amacıyla kullanılan bir terimdir. Geleneksel uygulamalardan farklı olarak normal web siteleri ya da web sayfalarının tarayıcıda açıldıktan sonra mobil uygulama gibi kullanılabilmesini mümkün kılan bu teknolojinin temel amacı web sitelerine erişim kolaylığını mobil uygulama kullanıcı deneyimi ile birleştirmektedir. 

PWA işleyişi daha iyi anlatmak için WhatsApp örneğini verebiliriz. Cep telefonunuzda internet bağlantısı olmasa dahi Whatsapp uygulamasını açabilir ve geçmiş mesajları kontrol edebilirsiniz. İnternet bağlantısına kavuştuğunuz anda ise yeni gelen mesajlara erişim sağlayabilirsiniz. WhatsApp bir uygulama değil de tarayıcıdan erişilebilen bir site olsaydı ve çalışma şekli aynı kalsaydı başarılı bir PWA uyarlaması olduğunu söyleyebilirdik. Çünkü PWA teknolojisi; web sitelerinin tam olarak bu şekilde kullanılmasını mümkün kılıyor! 

PWA siteleri tarayıcılardan açılıyor, internet bağlantısı olmasa dahi görüntülenebiliyor, internet bağlantısı geldiğinde ise web sitesindeki güncellemeler ile senkronize oluyor. Böylelikle web sitelerinin en iyi özellikleri ile mobil uygulamaların en iyi özellikleri PWA sitelerde bir araya geliyor. 

Progressive Web App Avantajları Nelerdir?

PWA sitelerin son yıllardaki gözdeliği şüphesiz rastlantı değil. Mobil uygulama ve web sitelerinin gelişmiş bir bileşimi olarak addedilen PWA avantajlarını şu şekilde özetleyebiliriz. 

Uygulamalara Oranla Daha Az Maliyetlidir: Mobil kullanıcılara erişmek için mobil uygulama yaptırmak isteyenlere daha az maliyetli bir seçenek sunan PWA; bir taşla iki kuş vurma şansı sunuyor. 

Tüm Cihazlarda Görüntülenebilir: Masaüstü uygulamaları, mobil uygulamaları ve web sitelerinin en iyi özelliklerini birleştiren PWA siteler akıllı cihazlarda, masaüstü bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda görüntülenebilir. Tüm cihazlarda mobil uygulama gibi kullanılabildiği için daha geniş bir kitleye hitap edilmesini ve kullanıcı deneyiminin arttırılmasını sağlar. 

İndirilmesi Gerekmeden Kullanılır: Her ne kadar mobil uygulama gibi görünse ve kullanılabilse dahi PWA sitelerin indirilmesi gerekmez; tarayıcılardan standart bir web sitesi gibi açılır; ziyaretçinin talebi halinde cihazların ana ekranına kısa yol tuşu eklenir. Üstelik yeniden kullanılabilmesi için internet bağlantısına da ihtiyaç duymaz!

Hızlı ve Kolay Güncellenebilir: Bir mobil uygulamanın yayınlanabilmesi için kapsamlı kontrol süreçlerinden geçmesi ve onay alması gerekir. Yapılan güncellemeler de önce onaya sunulur ve kullanıcılar güncellemelerden yararlanmak için ekstra işlem yapmak zorundadır. PWA sitelerin yayına girmesi için onay gerekmez, güncellemeler hızlı bir şekilde gerçekleştirilerek kullanıcılara sunulabilir. 

Çevrimdışı Çalışabilir: Sıradan bir web sitesi internet bağlantısı olmadığında ya da zayıfladığında yüklenemezken PWA sitelere internet kesintisi engel olmaz. Önceki çevrimiçi etkinliklerden önbelleğe alınan verilerin kullanıldığı bu siteler çevrimdışı olarak da kullanılabilir. 

Kullanıcılara Bildirim Gönderilebilir: PWA siteler mobil uygulamalar gibi kullanıcılarına bildirim yollayabilir. Böylece mobil uygulamaların en büyük avantajlarından biri yani müşteri tutundurma konusunda da gereksinim karşılanabilir.