Kafe ve restoranlar arasındaki rekabetin çetinliğine rağmen henüz kafe ve restoranlar dijital pazarlama stratejilerine yeterince başvurmuyor. Hatta web sitesi dahi olmayan yüzlercesi bulunuyor. Sizin de kafe veya restoranınız varsa ve henüz bir dijital pazarlama stratejiniz yoksa yeniden düşünmenizi öneriyoruz. Bu yazımızda dijital pazarlama stratejilerine neden ihtiyacınız olduğu ile ilgili 12 ayrı sebep sunacağız.

1. Dijital Pazarlama Kafelere Para Kazandırır

Dijital pazarlama stratejilerine ayırmanız gereken para geleneksel reklam bütçelerine göre oldukça azdır. Bazıları için sermaye ayırmanıza bile gerek yoktur. Web sitenizi görünür kılmak için hedef kitlenize e-mail göndererek ya da sosyal medya platformlarında yer alarak işletmenizden çok daha fazla kişinin haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Doğru platformlarda doğru kişilere ulaşırsanız yatırımlarınızın karşılığını hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

2. Dijital Pazarlama Satış Kanallarınızı Çeşitlendirir

Dijital pazarlama stratejilerini kullanarak ulaştığınız müşteriler sizi tercih etmeye başlayınca onların memnuniyetlerini kazanırsanız bir daha sizi ziyaret etmemeleri için hiçbir sebep olmaz. Onları birden fazla kez ağırlayabilir ve her defasında işletmenize getirdikleri yeni kişileri de etkileyebilirsiniz. Böylece bir taşla iki, üç hatta dört kuş vurabilirsiniz.

3. Dijital Pazarlama İşletmenizi Yerel Online Pazara Bağlar

İnternette arama yapanların %80’inin mobil cihazları kullandığını biliyor musunuz? Artık herkesin akıllı cihazları var ve bu cihazların sunduğu pratiklik hedef kitlenizin tüm davranışlarını şekillendiriyor. Web sitenizi ya da sosyal medya hesaplarınızı görünür kılarak yerel aramalarda müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz. Sizden haberleri olmayan kişilerin sizi tercih etmesini bekleyerek zaman kaybetmemelisiniz.

4. Dijital Pazarlama Yeni İşletmelere Rekabet Gücü Sağlar

 

Yeni bir işletmeniz varsa, kafe ya da restoran açtıysanız marka bilinirliğinizi arttırmak ve müşterilerin dikkatini çekmek sizin için zaman alabilir. Bu yüzden dijital pazarlama stratejilerinin size sunduğu avantajları değerlendirerek avantaj sağlama sürenizi kısaltabilirsiniz.

5. Çevrimiçi Müşterilerinizi İşletmenize Getirebilirsiniz

İşletmenizde fiziki olarak bulunan müşterilerinizin yanı sıra sosyal medya hesaplarınızda size soru soran müşterilerinizi de etkili söylemlerle işletmenize çekebilirsiniz. Onlarla etkileşime geçerek, hizmet kaliteniz ile ilgili soru işaretlerini azaltarak müşteri kitlenizi genişletebilirsiniz.

6. Dijital Pazarlama Stratejileri Vakit ve Nakit Kazandırır

Kafe ve restoranların internette var olması ve internet ortamının dinamiklerini anlaması gerekir. İnternetten uzak kalarak değil onu benimseyerek avantajlarını yaşayabilirsiniz. Birkaç tweet atmak ya da paylaşımda  bulunmak dijital pazarlama stratejisi değildir. Araştırmalı, işletmenizi doğru ifade etmeli ve gerekirse uzmanlardan destek almalısınız. Böylece kısa sürede kâr ederek sağladığınız faydaları arttırabilirsiniz.

7. Dijital Pazarlama Stratejileri Vazgeçilmez Olur

Dijital pazarlama stratejilerini tam anlamıyla uygulamak zaman alabilir. Ancak bir kez faydalarını görmeye başladığınızda sizin vazgeçilmeziniz hale gelir. Bloomberg tarafından yapılan bir araştırma sonucunda yeni işletmelerin 10 tanesinden 8’i 18 ay içerisinde kapanıyor. 8 işletme arasında yer almak istemeyenler ise dijital pazarlamaya sıkı sıkıya sarılıyor.

8. Dijital Pazarlama Marka Bilinirliğini Arttırır

Dijital pazarlama stratejileri kafe ve restoranları farklı illerdeki müşterilerle de bağlar. Kimi zaman işletmelere değer katan şey marka bilinirlikleri olacağı için anlık satışlar yapılamasa da marka bilinirliğinin faydaları maksimum oranda hissedilir.

9. Online Pazarlama Stratejileri İşletmeleri Büyütür

Tüm kafe ve restoranlar büyümeli ve büyümeye devam etmelidir. “Bizden bu kadar, zaten yeterince takipçimiz var, zaten bize yetecek kadar para kazanıyoruz.” mantığı benimsenmemelidir. Benimsenirse kısa vadede sürecin en başına dönülür. Bu nedenle dijital pazarlama stratejileri uygulanmaya devam edilmelidir.

10. Dijital Pazarlama Geleceğe Hazırlar

Dijitalleşen dünyada çevrimdışı kalamazsınız. İşletmenizin geleceğini düşünüyorsanız kendinizi değişen iş dünyasına adapte etmek zorundasınız. Responsive yani farklı ekran boyutlarına uyum sağlayan bir web sitesiniz olması, sosyal medyada yer almalısınız, e-mail atmalı, müşterilerinize ulaşmanın dijital yollarını bulmalısınız. Dijital pazarlama stratejilerindeki değişimleri de mümkün olduğunca en hızlı şekilde işletmeniz için uygulamalısınız.

11. Dijital pazarlama İşletmenizin Güçlü Rakipler Karşısında Gücünü Arttırır

Dijital pazarlama stratejilerini doğru kullanıyorsanız rakiplerinin ne kadar büyük, ünlü ya da elit olduğunun bir önemi kalmaz. Müşterilerinizi etkilemeyi başaracak hamlelerde bulunursanız amacınıza ulaşabilirsiniz.

12. Dijital Pazarlama Stratejileri Web Sitenizin Trafiğini Arttırır

Dijital pazarlama stratejilerinin en önemli faydalarından biri firmaların web sitesini ziyaret eden kişi sayısını arttırmalarıdır. Google arama sonuçlarının sadece ilk sayfasına bakan kişi sayısının, arama yapanların %95’i olduğu gerçeğini göz ardı edemezsiniz. Web sitenizi kaliteli içerik ve görsellerle doldurup rakipleriniz arasından sıyrılabilirsiniz.