İnternetten satış yapmak günümüzde en çok kar ettiren iş fikirleri arasında yer alır. İnternetten alışveriş yapmanın pratik olması, ürün seçeneklerinin kolay bir şekilde görüntülenmesi ve hatta fiyat indirimleri e-ticaret sitelerini neredeyse fiziki mağazalar kadar popüler hale getirmektedir. 

“İnternetten her şey satılır!” görüşünün giderek daha çok kişi tarafından benimsenmesi tam anlamıyla tesadüf sayılmaz; doğru ürün, doğru web tasarım teknikleri ve doğru dijital pazarlama stratejileri bir araya geldiğinde internetten satış engelleri ortadan kaldırabilir. 

Mobilya Satın Almaya Gitmek Ülkemizde Apayrı Bir Aktivitedir

İnternetten mobilya satışı yapmak isteyen girişimcilerin; ülkemizde mobilya satın almaya gitmenin ayrı ve özel bir aktivite olduğunu fark etmeleri gerekir. Biz mobilyaya dokunmadan, rahatlığını test etmeden ve hatta birkaç seçenek arasında gidip gelmeden satın alma kararı veremeyiz. Ancak bu alışkanlığımızı lehine çevirebilen girişimciler tarafından çok kolay ikna edilebiliriz!

Peki nasıl? Mademki mobilyayı reelde görmeden satın almayan bir toplumda yaşıyoruz, internetten mobilya satmak isteyenler ne yapmalı? Bu sorulara birden fazla yanıt verebilir ve girişimcilere farklı perspektifler sunabiliriz. 

Dekorasyon Hakkında Bir Blog Oluşturun

İnternetten mobilya sattığınız bir web siteniz varsa, bir de blogunuz olmalı! Bu blog bölümünde dekorasyon trendlerini, hangi evlerde nasıl mobilyaların tercih edilmesi gerektiğini, sezonun moda renklerini; koltuk takımları seçerken dikkat edilmesi gerekenleri, en gözde mobilya aksesuarlarını ve daha fazlasını açıklayan yazılar yayımlayabilirsiniz. Böylece ürünlerinizle alakalı Google’da arama yapan kişilerin sitenizi ziyaret etmesini ve ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.  Blog yazılarınızı yazarken ya da bu konuda profesyonellerden destek alırken özgünlük kontrolünü kesinlikle es geçmemelisiniz. İnternet sitenizde yalnızca yayımlamış olmak için yer verdiğiniz alıntı yazılar sitenizin Google tarafından yasaklanmasına neden olabilir. Bu nedenle blog yazılarınızın içeriği kadar yaratıcılığına da özen göstermelisiniz. Blog yazılarınızın size bir faydası da uzmanlığınıza yaptıkları vurgu olacaktır. Web sitenizi bulan ve sizin modern mobilya önerilerinizi okuyan müşterileriniz işletmenize geldiklerinde sizin önerilerinizi normalden daha fazla dikkate alacaktır!

Sosyal Medyada Şanınız Yürüsün

İnternetten mobilya satmak istiyorsanız sosyal medya yönetimi konusunda mutlaka destek almalısınız. Girişimci olarak sizin bu alanda bir tecrübeniz olsa da sosyal medyanın sürekli değiştiği gerçeğinden hareketle trendleri takip eden kişilerle iş ortaklığı kurmalısınız. Sosyal medyada paylaştığınız keyifli görseller ve yazılarla takipçilerinizin ilgi odağı olabilirsiniz. Özelikle 20 yaş ve üzerindeki bekar bayanları hedefleyerek potansiyel gelinlerin gözüne girebilirsiniz. Doğru zamanda doğru paylaşımlar yaparsanız hedef kitlenizin dikkatini çekebilir ve onları mağazanıza gelmeyi ikna edebilirsiniz. Hızlı, etkili ve kesinlikle karlı geri dönüşler için sosyal medyanın tüm olanaklarını kullanabilirsiniz. Sponsorlu paylaşımlar, online reklamlar ve paylaşılmaya değer postlarla ürünlerinizin tanıtımını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Düğün Sezonunu Kaçırmayın

İnternetten veya fiziki mağazanızda mobilya satışı yapmak için yılın en verimli zamanlarını kaçırmamalısınız! Düğünlerin en yoğun olduğu ilkbahar sonbahar ayları arasında hummalı tanıtım çalışmaları düzenlemelisiniz. Gerekirse web tasarım trendleri doğrultusunda web sitenizi yenilemeli, gerekirse dijital pazarlama reklamlarına başvurmalı ve sosyal medyanın tüm imkanlarını kullanmalısınız. Düğün sezonunda satışlarınızı patlatmak için birkaç ay öncesinden çalışmalara başlarsanız bıçak kemiğe dayandığında ne yapacağınızı düşünmek zorunda kalmazsınız. Satmaya çalıştığınız ürünler peynir ekmek gibi satılamayacağı için; hedef kitlenizin dikkatini çekecek tüm reklam çalışmalarını eş zamanlı yürütmelisiniz.