Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) sunduğu birçok farklı destek programıyla firmaların rekabet gücünü arttırmayı hedeflemektedir. Başta girişimciler olmak üzere mevcuttaki küçük ve orta ölçekli işletmelerin geneline hitap eden kurum, internetin iş dünyasındaki önemine de kayıtsız kalmamaktadır. Firmaların isimlerinin duyurulması, yurtdışı satışlarının çoğaltılması ve marka bilinirliklerinin arttırılması adına oluşturulan destekler Tanıtım Desteği altında yer alan Web/Mobil Tabanlı Tanıtım başlığı altında toplanmaktadır.

WEB/MOBİL Tabanlı Tanıtım Destekleri

KOSGEB Genel Destek Programı kapsamında yer alan WEB/MOBİL tabanlı tanıtım desteği ile KOSGEB’in temel amacı işlerini geliştirmek isteyen firmalara kolaylık sağlamaktır. Bu destek giderleri iki ayrı alt alana ayrılmıştır.

Web Tabanlı Tanıtım Desteği kapsamında firmalar E-Ticaret sitelerinde tanıtımlarını yapabilirler. En az 1 yıl süre boyunca Ekonomi Bakanlığı tarafından belirlenen e-ticaret sitelerine reklam vermeyi düşünen firmalar web tabanlı tanıtım desteğinden yararlanabilirler. Az sonra sayacağımız e-ticaret sitelerine verilen reklamların bedelinin maksimum 2500 TL olacağını hatırlatmak istiyoruz.

2017 yılı onay verilen e-ticaret sitelerinin listesinde www.tradekey.com , www.alibaba.com, www.bysharing.com, www.archiexpo.com, www.europages.com , www.globalsources.com, www.medicalexpo.com , www.turkishexporter.net gibi uluslararası e-ticaret siteleri bulunmaktadır. E-ticaret siteleri dikkatle incelendiğinde WEB tabanlı tanıtım desteğinin ihracatçılara yönelik bir destek olduğu düşünülebilir; aslında öyledir de . KOSGEB haricinde Ekonomi Bakanlığı tarafından da ihracatçılara benzer konuda destek sağlanmaktadır. Dünya firmalarıyla internet ortamında rekabet gücüne kavuşmak isteyen firmalar için önemli bir fırsat sunan KOSGEB, değişen iş dünyasına kayıtsız kalmadığını bu destekle gözler önüne sermektedir.

WEB tabanlı tanıtım desteği haricinde firmaların internetteki varlıklarını güçlendirmeleri için hayata geçirilen diğer bir destek ise mobil tabanlı tanıtım desteğidir. Mobil tabanlı tanıtım desteği kapsamında firmalar IOS, Android vb. platformalar için firmalarının uygulamalarını hazırlatabilirler. İlk bakışta henüz mobil uygulamaların önemi kavranamadığı için firmalar sektörlerinin uygulamalar için uygun olmadığı kanısına kapılabilirler. Ancak KOSGEB’in sağladığı bu desteğin çok ama çok faydalı olduğunu hatırlatmak istiyoruz

KOSGEB Tanıtım Desteği ile Mobil Uygulamanın Avantajlarını Yaşayabilirsiniz

 

Cep telefonlarının yaygınlaşması ve akıllanması mobil uygulamaların işletmelere sunduğu avantajları da çoğaltmaktadır. Hızlı ve etkili hizmet sunulmasının yanı sıra müşterilerine pratik bir şekilde ulaşma imkanına sahip olmayan işletmeler mobil uygulamalarını hızla yaptırmaktadır. Mobil uygulamaların işletmelerin gelişiminde önemli rolleri bulunur.

  • Müşteriler tarafından her an ziyaret edilme imkanı sağlarlar. Böylece müşterilerle aralarındaki engelleri kaldırırlar ve potansiyel müşteri kazanımını arttırırlar.
  • Mobil uygulamalar firmaların ürün ve hizmetleri ile ilgili müşterilere bilgi sunarlar. Yeni duyuruları, kampanyaları ve indirimleri anında müşterilere iletirler.
  • Mobil uygulamalar firmaların marka bilinirliğini arttırırlar ve müşteriler gözündeki değerlerini yükseltirler.
  • Mobil uygulamalar üzerinden firmalar müşterilerle anlık iletişime geçebilirler. Böylece müşteri hizmetleri standartlarını yükselterek rakipleri arasından sıyrılabilirler.
  • Mobil ödeme imkanı sunabilen mobil uygulamalar tüketicilerin zaman kaybetmemesinin ve seri bir şekilde alışveriş yapabilmesinin önünü açar. Böylece firmalar satışlarını arttırabilirler.
  • Mobil uygulamalar müşteriler ile ilgili önemli verileri firmalara sunar. Böylelikle firmalar müşterilerinin kişisel eğilimlerini ve ilgilendikleri ürünleri tespit edebilirler. Elde ettikleri veriler ışığında stratejilerini değiştirerek satışlarını çoğaltabilirler.