İş dünyasının nabzı artık internette atıyor. Başta e-ticaret firmaları olmak üzere farklı sektörlerde yer alan binlerce firma interneti pazarlama stratejilerinin merkezine koyuyor. İnternetin önemini kavrayanlar fark yaratmanın yollarını ararken bazı firmalar çekimserliğini koruyor. Nedenine gelirsek, internet sadece online satış yapan firmaların işine yarar diye düşünülüyor.

En büyük yanılgı da burada başlıyor; online satış yapmayan firmalar internetin sunduğu sonsuz imkanları fark edemiyor. Ürün satmamaları internete ihtiyaç duymadıklarını düşünmelerine yol açıyor. Özellikle hizmet sunan firmalar ya da B2B firmaları tabiri caizse dijital pazarlama stratejilerinden itinayla kaçınıyor.

İnternette Neden Var Olmalısınız?

Varlığınızı Duyurabilirsiniz; İşletmenizi görüp varlığınızdan haberdar olan potansiyel müşterilerle yetinmek istemiyorsanız internette var olmalısınız. İnternet sitenizi açarak ve dijital pazarlama stratejilerini kullanarak yerel olmaktan çıkabilirsiniz. Ürünleriniz ya da hizmetlerinizle alakalı farkındalık yaratabilir; işletmenizin lokasyonu dışında bulunan kişiler tarafında tercih edilebilirsiniz. Diğer bir deyişle hedef kitlenizin sizden haberdar olmasını sağlayarak işinizi büyütebilirsiniz.

Reklamınızı 7/24 Yapabilirsiniz; İşletmenizin çalışma saatleri dışında; tanıtımınızı yapan üstelik ücret de almayan ve her defasında müşterilerinizi bilgilendirmeye hevesli bir çalışanınız olsun istemez misiniz? İyi bir internet siteniz olursa hayalleriniz gerçekleşebilir. İnternette varlığınızı güçlendirerek her daim tanıtımınızı yapabilir; hedef kitlenize erişebilirsiniz.

Diğer Firmalarla İşbirliği Fırsatları Yakalayabilirsiniz; İnternette var olursanız kendinizi tanıtabilirsiniz daha da önemlisi güvenirliğinizin sorgulanma ihtimalini azaltırsınız. İlgili sektörlerden işbirliği yapmak isteyen firmaların dikkatini çekebilir; girişimcilere bayilik veren bir işletme olmak için ilk adımları atabilirsiniz. Her zaman söylediğimiz gibi ne kadar iyi hizmet verirseniz verin; ne denli kaliteli ürünlere sahip olursanız olun, kendinizi tanıtmazsanız hak ettiklerinizi elde edemezsiniz.

Marka İmajınızı Güçlendirebilirsiniz; İnternette var olarak marka imajınızı kolaylıkla güçlendirebilirsiniz. Hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi detaylı bir şekilde anlatabilir; müşterilerinize katacağınız değeri ifade edebilir; müşteri memnuniyeti mesajlarınızı yayımlayabilirsiniz. Web sitenizi sosyal medya yönetimi stratejileriyle destekleyebilir, SEO çalışmaları yaparak Google gibi dünya çapında kullanılan arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Zaman içerisinde web sitenizin ziyaretçi sayısıyla birlikte satış rakamlarınızı da yükseltebilirsiniz.

Bilgi Toplayabilirsiniz; İnternette var olarak rakiplerinizi kolaylıkla inceleyebilir, rakiplerinizin kullanıcı yorumlarından yararlanarak yepyeni satış ve pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz. Tüketicilerin eğilimlerini öğrenebilir, yaptığınız paylaşımların nasıl bir yankı uyandırdığını rakamsal bazda inceleme şansına erişebilirsiniz.

İletişim ve Etkileşimi Arttırabilirsiniz; İnternetin imkanlarından yararlanmanız için illa ki online satış yapmanıza gerek yoktur. İletişim bilgileriniz internette yer alacağı için müşterilerinizin sizi aramasını ya da mail atmasını da sağlayabilirsiniz. Online satış yapmasanız da online siparişler alabilir; teklif isteyen müşterilerinize teklif sunabilir ya da ürün veya hizmetlerinizle ilgili bilgilendirici kataloglar gönderebilirsiniz.

Online Satış Yapmıyorsanız İnternetten Nasıl Faydalanırsınız?

Online satış yapmıyor ve ürün satıyorsanız ürün tanıtımlarınızı yapabilir, müşterilerinizin farkındalığını arttırmak için blog yazıları yazabilir, kolay ulaşılabilir olmak içi web sitenize “Hemen Ara” butonu ekleyebilir, adres bilgilerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Ürünlerinizin avantajlarını detaylı bir şekilde aktarabilir ve hatta üretim süreçleri ile ilgili videoları paylaşarak sosyal medyanın tüm imkanlarını seferber edebilirsiniz.

Hizmet sektöründe faaliyet gösteriyorsanız daha önce birlikte çalıştığınız firmaları referanslarınıza koyarak güvenilirliğinizi vurgulayabilir, yaptığınız işlerin görsellerini ve hikayelerini paylaşabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizin sizden teklif almasını sağlayacak formlar hazırlatarak web sitenizden teklif toplayabilirsiniz. Aynı şekilde firmanızı tercih etmeyi düşünen kişilerden form doldurmalarını talep edebilir, elinize ulaşan formlar sayesinde potansiyel müşterilerinizle iletişime geçebilirsiniz.

Sonuç olarak; isterseniz bir büfe sahibi olun, isterseniz bir özel güvenlik firmasının yetkilisi… Firmanızı internette tanıtıp bilinirliğinizi arttırarak rakipleriniz arasından hızla sıyrılabilirsiniz. Faaliyet gösterdiğiniz sektörden bağımsız olarak dijital pazarlama stratejilerini doğru kullandığınızda kısa sürede işlerinizi büyütebilir üstelik internet aracılığı ile hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.