Web erişilebilirliği hakkındaki farkındalık yavaş ama bir o kadar da emin adımlarla artmaya devam ediyor. Web erişilebilirliğinin önemi hakkında bilgilere ulaşmak hiç de zor olmasa da  yayılan bilgilerin yanlış anlaşılması ya da doğruyu yansıtmaması bir sorun olmaya devam ediyor.Web sitelerinin engelliler ve yaşlılar dahil olmak üzere herkes tarafından kullanılabilir olması olarak tanımlanabilen “web erişilebilirliği” kavramı hakkındaki yanılgılar oldukça yaygındır. 

Erişilebilirlik Yalnızca Görme Engelliler İçindir

Web erişilebilirliği görme engelli kişilerin webde istediklerini bulmaları ve webdeki bilgilerden maksimum düzeyde yararlanmaları amacını gütse de web erişilebilirliğinin kapsamının daha geniş olduğunun unutulmaması gerekir. 

Web erişilebilirliği kullanıcıların işletim sistemlerinden, tarayıcılarından ya da engellerinden bağımsız olarak herkesin kullanabileceği web siteleri inşa etmekle ilgilidir. Web erişilebilirliği; farklı kişilerin farklı isteklerine ve farklı seçimlerine saygı duyulduğunun bir göstergesidir. Erişilebilirliği yüksek web siteleri ziyaretçi sayısını maksimum düzeye çıkarır ve herkes tarafından kolay bir şekilde kullanılabilir. 

Erişilebilir  Web Siteleri Sıkıcıdır

Erişilebilir dizayn edilen web sitelerinin sıkıcı ve hatta çirkin olduğu miti oldukça yaygındır. Bu varsayımlarda gözden kaçırılan çirkinliğin ve sıkıcılığın erişilebilir web siteleriyle sınırlı olmadığıdır. Erişilebilirliğin web sitelerinin tasarımı ya da sıkıcılığı ile doğrudan bir ilgisi yoktur. 

Erişilebilirlik kazanan web sitelerinden tüm renklerin ve grafiklerin kaldırılacağı görüşü doğruluğu yansıtmaz; renklerin nasıl kullanılacağı, içerik görsellerinin nasıl iyileştirileceği ve grafiklerin nasıl işlevsel hale getirileceği temel dayanaklardır. Bir web sitesinin çirkin olup olmamasından ziyade içeriklerinin önemi hakkında düşünülmesi gerekir. 

Erişilebilirlik Pahalı ve Zordur

Erişilebilir olmayan büyük ve kapsamlı bir web sitesinin erişilebilir hale getirilmesi pahalı ve zaman isteyen bir süreç olabilir. Fakat erişilebilirliğin nasıl işlediği bilinirse süreç en başından değiştirilebileceği için olası maliyetler kolay bir şekilde düşürülebilir. Tarayıcı teknolojisindeki değişimler ve mevzuat göz önünde bulundurulduğunda erişilebilir site inşa edenler gelecekte sitelerini sıfırdan oluşturma gereksinimini de ortadan kaldırabilirler. Diğer bir deyişle erişilebilir siteler yaptıranların uzun dönemde kar edecekleri çıkarımı kolaylıkla yapılabilir.

Sadece Metin Versiyonu Yeterlidir

Bazı web sitesi sorumluları hali hazırda kullanılan web sitelerini erişilebilir hale getirmektense web sitelerindeki içerikleri sunarak ihtiyaçlarının karşılanabileceğini düşünüyorlar. Bu görüşün düşünüldüğü kadar mantıklı olmadığını şu gerekçelerle açıklayabiliriz:

  • Web sitelerinin metin sürümleri asıl web sitesinin sahip olduğu bilgi ve işlevselliği yansıtamazlar. 
  • Web sitesindeki içeriklerin farklı bir ara yüzde sunulması arama motorları için sorun yaratır. 
  • Metin sürümleri; web site kullanıcıları arasında ikiliğe neden olur. 
  • Metin sürümlerinin erişilebilir olacağına dair bir garanti verilemez. 

Özelleştirme ve Sesli Okuma Özelliği Web Sitelerini Erişilebilir Hale Getirir

Web sitesi ziyaretçilerine metin ve arka plan renklerini, yazı tipi ve boyutu seçme gibi özelleştirme seçenekleri sunmak; her zaman istenilen etkiyi yaratmıyor. Kullanışlılığı kısıtlı olan özelleştirme opsiyonları web sitelerinin erişilebilirliğine çok katkı sağlamıyor. 

Örneğin yazı boyutunu büyütmek web sitesinde ilgili özellik olmasa dahi yapılabilen bir değişikliktir ve tarayıcılar dahi kullanıcılarına bu gibi basit özelleştirmeleri yapma imkanı sağlamaktadır. Web sitesindeki içeriklerin sesli olarak dinlenebilmesi oldukça eski bir teknoloji olarak geçerliliğini korusa da henüz tam anlamıyla web sitelerine erişilebilirlik özelliği katmaya yetmemektedir.