İşletmeler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar web sitelerinde kullandıkları web tasarım teknikleri şirketlerin değer kaybetmesine neden olabilir. Aynı şekilde gelişmekte olan firmaların ziyaretçileri için hazırladığı siteler başarılarının ardındaki temel faktör olarak ön plana çıkabilir. 

İşletmelerin web sitelerinde yapılan hatalar nedeniyle değer kaybına uğradıkları bilinen bir gerçektir. Varsayımımızı doğrulamak için sizlere birkaç veri sunmak istiyoruz:

  • Satış hacmi çok yüksek olan bir e-ticaret sitesinin ana sayfasında aşırı agresif reklam vermesi ve bunun sonucunda müşterilerinin güvenini zedelemesi nedeniyle milyonlarca USD kaybettiğini biliyor muydunuz?
  • Büyük bir şirketin bütünsel bir iç ağ kurmak yerine tutarsız tasarımlara sahip olan farklı sistemler kullanması sonucu çalışanlarının deneyimleri neticesinde ağ görünümünün değiştiğini ve eski bilgilerin güvenirliğini yitirdiğini biliyor muydunuz?
  • Bir firmanın web sitesine giren potansiyel müşterilerin outlet mağaza aramalarının komplike olması sebebiyle siteden çıktığını ve firmanın satış potansiyelini yitirdiğini biliyor muydunuz?
  • Bir sitenin terminolojisinin anlaşılmadığı takdirde indirim tekliflerinin dahi kullanıcılarda soru işaretleri yarattığını biliyor muydunuz?

Görüldüğü gibi internet siteleri potansiyel veya mevcut müşterilerle firmalar arasındaki etkileşimi etkileyebilir. Web siteleri kullanıcıların beklentisini karşılayamayan firmalar kampanyalarının sonuçlarında bekledikleri başarıdan uzaklaşabilir. Bu nedenle web site tasarımında önceliklendirilmesi gereken unsurlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. 

Tasarımın İlk 3 Önceliği

İşletmelerin web sitesi tasarlanırken 3 temel unsurun önceliklendirildiğinden ve tam olarak uygulandığından emin olması gerekir. Bu ilkelerden birincisi site ziyaretçilerine mesajların hızlı bir şekilde iletilmesi ve ziyaretçilerin web sitesini ziyaret etmeye değer bulmalarının sağlanmasıdır. İkinci ilke ziyaretçilere diledikleri bilgiye erişme imkanı sunulmasıdır; böylelikle ziyaretçiler bir siteye girdiklerinde ihtiyaçlarının ne denli karşılanabilecekleri hakkında bilgi sahibi olabilirler. Sonuncusu ise sitenin kullanımının mümkün olduğunca basitleştirilmesidir; diğer bir deyişle bir web sitesi müşterilerinin sitedeki gezintisini kolaylaştırmalıdır. 

Yukarıda belirttiğimiz üç unsur tam anlamıyla yerine getirildiği takdirde sitenin güvenilirliği artar, ziyaretçiler siteyi inceleyebilir ve firmaların değeri yükselir. 

Kaliteli İçerikler

Bir web sitesinin firmaya değer kazandırması için kaliteli içeriklere sahip olması gerekir; içerikler 10 sene önce de önemliydi, günümüzde de etkisini arttırarak önem kazanmaya devam ediyor. Web sitesinin ziyaretçiler tarafından sıklıkla ziyaret edilmesini isteyen firmaların ilk olarak içeriklerini düzenlemesi gerekiyor. Özgün, akıcı ve fayda sağlayan içerikler firmaların başarılarını arttırıyor. 

İçerikler kadar görsellerin seçimi de dikkatlice yapılmalıdır; özellikle e-ticaret sitelerinde çözünürlüğü düşük, küçük ve ürün detaylarının görülmediği görseller sitenin kalitesine dair negatif sinyaller gönderir. 

Teknoloji de Bir Yere Kadar!

Web sitelerinin en son teknolojiyi yansıtması gerekliliği ile alakalı farklı görüşler olduğu biliniyor. Ancak az önce belirttiğimiz unsurlar üzerinde teknolojinin çok da büyük bir etkisi bulunmuyor. Tasarım trendlerinin yenilenmesi iyi bir gelişim olsa da elde edilen sonuç kullanıcı deneyimini etkiliyorsa web siteleri tam bir fiyaskoya dönüşüyor. Firmaların ilk yapması gereken kullanıcıları ile aralarındaki sanal köprüyü yani web sitesini mükemmelleştirmek olarak ön plana çıkıyor. 

Web sitelerinin kullanıcı deneyimi odaklı olması firmaların başarılarını arttırır. Ziyaretçilerin firmalara duyduğu güven belirginleşirken firma hakkında bilgi sahibi olanların sayısı artar. Salt satış odaklı davranmak yerine müşteri konforunu arttırmak orta ve uzun vadede firmaları kazançlı çıkarır.