Genel manada tipografi olarak adlandırabileceğimiz font seçimi, arayüz tasarımlarınızın kaderini değiştirebilir. Tasarımın dilini kelimeler kadar o kelimelerin tasarımları da yönetir. Konuşma dilinde kelimeleri nasıl söylediğiniz ne söylediğiniz kadar önemlidir. Konuşmayan arayüz tasarımında ise kelimelere duygularını font aileleri verir. İnsanların kısıtlı zaman ve dikkat ile, sadece tarayarak okudukları göz önüne alındığında tasarımınızın insan ile buluşmasını kullandığınız fontlar hem sağlayabilir hem de engelleyebilir. 

Fontlar arayüz tasarımlarının karakterini de belirlerler. Siyasi haberlerin ağırlıkta olduğu resmi bir gazetenin internet sitesindeki font seçimi ile magazin haberleri yapan bir gazetenin font seçimi o sayfaların karakterini de destekler. 

İnsanların sayfanın neresini ne kadar okumasını istediğinizi font seçiminiz ile yönetebilirsiniz. Hangi konuların önemli olduğunu, insanların dikkati çekmek istediğiniz noktalar, konunun iskeletini ve detayları birbirinden fontlar ile ayırabilirsiniz. Böylece font seçmek nasıl durduğuna karar vermekten öte bir deneyim planlamasıdır. 

Her tasarımda kullanılması tavsiye edilen bir yazı tipi yoktur. Yukarıda bu işi font seçimi olarak tarif etmiş olsak da biraz daha fazlası için çabalamanız gerekebilir. Başarılı bir font seçimi için aşağıdaki maddeleri aklınızda tutmanız faydalı olabilir.

Tasarımın Amacına Odaklanın

Her tasarım bir amaç için yapılır. Font seçimi ve tipografi çalışması da bu tasarımın amacına hizmet ettiği oranda başarılı olabilir. Yalnız başına çok güzel duran bir font ailesi her tasarımın amacına hizmet etmeyebilir. 

Eğer ziyaretçilerin uzun vakitler ayırarak metinleri okumalarını beklediğiniz bir arayüz tasarımı yapıyorsanız daha klasik fontlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Klasik, harflerin göz ile kolayca takip edilebildiği kitap fontları gibi. İnsanların başlıklar arasında gezineceği bir sayfa tasarlıyorsanız tek bakışta okunabilen dikkat çekici fontlar tercih etmelilsiniz. Hangi fontun güzel olduğuna değil hangisinin faydalı olduğuna dikkat edin. 

Bir Font Ailesine Bağlı Kalın

Tek bir yazı tipi ile bir tasarımı tamamlamak imkansızdır. Bunu yapmak sürekli aynı tondan konuşmaya benzer. Farklı hiyerarşik seviyelerdeki başlıklar, paragraf kısımları, kullanacağınız madde işaretleri gibi yazı dilinin imkanlarından faydalanmanızı engeller. Tasarım olarak biri diğerine çok uzak yazı tipleri işe hem estetik olarak garip bir görüntü oluşmasına sebep olacak hem de sizi amacınızdan uzaklaştıracaktır. 

Bir font ailesi size ihtiyacınız olanı verebilir. Light, Regular, Semibold, Bold, Extra-Bold gibi seçenekler sunan mutlu bir aile ile tutarlı ve değişik tonlara sahip bir tasarım ortaya çıkarmak mümkün olacaktır. 

Farklı Fontlar Farklı Boyutlara Sahiptir

Aynı metni, aynı puntoda, değişik yazı tipleri ile yazdığınızda farklı alanlar kapladığını fark edebilirsiniz. Her font kendi karakter ölçeğine ve harf arası boşluklara sahiptir. Tasarım sırasında bu ölçülere müdahale ederek düzeltebilirsiniz ama bu fontun estetiğini bozabilir. 

Büyük bir ekran için tasarım yaparken yazı tipinin ölçüleri çok da önemli olmayabilir. Sıra küçük ekranlara geldiğinde işler karışacaktır. Cep telefonları gibi nispeten daha dar alana sahip ekranlarda kısıtlı alanda en temiz sonucu alabilmek için okunaklı fontlar kullanmanız gerekebilir. Bunu tasarım sırasında cep telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz. Bir çok tasarımcı kocaman ekranlara sahip bilgisayarlarda tasarım yapar ama bu siteler genelde küçük ekranlı telefonlar ile ziyaret edilir. 

Fontların Sembol Desteğine Dikkat Edin

Özellikle bir e ticaret sitesi ya da fiyat belirtmeniz gereken bir sayfa tasarlıyorsanız para birimleri yazmanız gerekecektir. Para birimlerini simgelemek için tasarlanmış semboller her font ailesinde hazır olarak bulunmazlar. Bu sebeple başka font ailelerinin sembollerini kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Böylece emanet ceket giymiş gibi duran bir fiyat kısmına sahip olabilirsiniz. 

Bunu önlemek için kullanacağınız para biriminin simgesini destekleyen bir font tercih edebilirsiniz. TL simgesini destekleyen font sayısı sınırlı malesef. Bu sebeple kullandığınız fontun hatlarına yakın bir simge tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır. 

Fontların Tasarım Stilleri

Her font kendi tasarım stiline sahiptir. Bu stili genel tasarıma uygun seçerek tasarımın tutarlılığını destekleyebilirsiniz. 

Eğer kurumsal imajı desteklemesini beklediğiniz bir tasarım çalışması yapıyorsanız daha klasik fontları tercih etmeniz faydalı olacaktır. Daha modern ve teknolojik bir imaja sahip olmasını hedeflediğiniz arayüz tasarımlarında ise sadece fontlar ulaşmak istediğiniz duyguyu destekleyecektir. 

Kişisel Beğenilerinizi Saklı Tutun

Her tasarımcının zaman zaman değişen favori fontları vardır. Tüm tasarımlarınızda bu fontu kullanmak için can atıyor olabilirsiniz. Farklı markaların, farklı işlevler beklenen arayüzlerinde aynı fontları kullanmak mesleki bir intihar olacaktır. Arayüz tasarımı, başarısı ölçülebilen bir alandır ve kişisel tercihleriniz sizi başarısızlığa götürür. Muhtemelen doktorların da favori ilaçları vardır. Neyse ki her hastaya aynı ilacı vermiyorlar. 

Kendinize ait bir site yapmadığınız sürece en sevdiğiniz fontu kullanmak mantıksızdır. Hangi font ailesinin kullanılması gerektiği sizinle değil, proje ile ilgili bir karardır. Size bir tasarımcı olarak maksimum fayda sağlayacak fontu tercih etmek düşer.